E-Ticaret SEO Nasıl Yapılır

E-Ticaret SEO Nasıl Yapılır ile ilgili yazımızın e-ticaret SEO ile ilgilenen herkese faydalı olması dileği ile başlıyorum. Özellikle dev şirketlerin en başta olduğu alan olan internetten satış yani e-ticaret SEO sektörü çalışanlarını gerçekten çok zorlamaktadır. Hemen e-ticaret siteleri için SEO nasıl yapılır konumuza geçelim

İngilizce’de bir tabir vardır. “First things first” yani ilk önce en önemli olan şey ile başlamalıyız. Birde “Last but not least” diye bir söz vardır. Yani son fakat önemsiz değil.

 

E-Ticaret SEO Nasıl Yapılır (Adım Adım Maddeler)

 

E-Ticaret SEO Nasıl Yapılır
E-Ticaret SEO Nasıl Yapılır

 

 • Siteniz yeterince hızlı mı? Eğer değilse hemen web sitenizin hızını

Bunun için harika bir araç bulunmakta. Aracın ismi nitro pack. Gözlerinize inanamayabilirsiniz fakat web siteniz dakikalar içinde 100 hızına ulaşmakta. Konu ile ilgili rehberlik almak yada kurulumunu öğrenmek isterseniz hemen benimle iletişime geçebilirsiniz. yada whatsapptan yazabilirsiniz.

+90 530 571 40 67

 

 • Web siteniz SSL sertifikasına sahip mi? Bir web sitesi için SSL sertifikasına sahip olmak ya ücretsizdir yada sitenizin gereksinimi oranınca çok az bir ücreti bulunmaktadır. Ücretsiz olarak hemen her website panelinin sunduğu Let’s Enscript SSL sertifikası harika bir çözümdür. Bizde web sitemizde Let’s Enscript sertifikası kullanmaktayız.
 • Web sitenizin menülerinde kullanıcılarınız rahatlıkla aradıklarını bulabiliyor mu? Bir web sitesinin menülerinde insanlar aradıklarını en fazla 3 adımda bulabilmeliler. Örneğin; Menü kategori ismi: Erkek giysileri olsun -> Erkek çocuk giysileri 2. açılır alt menü, Spor erkek çocuk giysileri 3. gibi. 4. olursa farklı bir menü butonu kullanılmalı
 • E-ticaret SEO çalıştığınız sitenizdeki ürünler kategorilere ayrılmışlar mı? Her ürün belli kategorilerde olmalı.
 • Web sitenizin site haritalarını arama konsollarına sundunuzmu? Google Search console ve diğer Türkçe adıyla Google Arama Konsolu harika bir araç. Diğer Bing webmaster’s tool ve Yandex Metrika kurulumları yapılmalı.
 • Sektör ve sitenize uygun anahtar kelime araştırması yaptınızmı? Anahtar kelime araştırmaları için çeşitli araçlar mevcuttur. Bunlar arasında Semrush, Keyword Tool io vb leri sayılabilir. Anahtar kelime araştırmasında, hacmi yüksek ve rekabet düzeyi düşük kelimeler kullanılabilirler.
 • Kuvvetli bir geribağlantı (backlink) çalışması yapıyor musunuz? Backlink (Geribağlantı) çalışması için ilk önce web sitenizi firma sitelerine kaydetmelisiniz. Bu tabi yeni siteler için geçerli. Aslında backlink (geri bağlantı) çalışması için, gerçekten iyi sonuçlar almak için çok yüksek bütçeler gerekebilir. Onun için ya bu yüksek bütçeyi kabullenip bir SEO Uzmanından yardım almalı, yada dikkatsizce yapılan rastgele geri bağlantı çalışmalarından kaçınmalısınız. Çünkü bu rastgele çalışmalar web sitenizi arama motorları ve özellikle Google’ı kızdırabilir. Siteniz ceza alabilir.
 • E-ticaret siteniz için Sosyal medya ile pazarlama yöntemlerini kullanıyormusunuz? Bu çok önemli bir adım. Bunu zaten çok duymuşsunuzdur. Hoothsuite aracı harika bir sosyal medya aracı. Bunun yanında facebook Pixel ve Facebook Meta Business Manager kullanımı ile web sitenize doğru müşterileri çekmenize Facebook ve İnstagram üzerinden fırsat verecektir.
 • Web sitenizde yükselmek istediğiniz sayfalar için DA ve PA değerlerinizi kontrol ettiniz mi? Yada bu ve benzeri şeyler için profesyonel seo desteği almak ihtiyacı duyuyormusunuz?
 • Video SEO faktörlerini kullanıyor musunuz? Web siteniz için harika grafik tasarımlar sunan videolar üretin ve bunları Youtube vb SEO ayarları yapılmış şekilde yükleyip altına web sitenizin linkini bırakın. Araç olarak Adobe araçlarını kullanmanızı önerebilirim. Apple imovie ve Windows media maker bile kullanılabilir.
 • Kimler ile hangi kelimelerde yarıştığınızı biliyor musunuz? Rakip ve SWOT analizlerinizi yapmalısınız. Rakip analizi için Ahrefs harika olanaklar sunmaktadır. Ahrefs rakip analizi dosyasına ve anlatımına şu linklerden ulaşınız.

https://ahrefs.com/blog/competitive-analysis/

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1LOhVqyaIGBiVvwDsZ_EW3M4Q2bUthJ1bfIp3WDVhlGs/copy

 

 • Rakiplerinizin nerelerden geri bağlantı aldıklarını biliyor musunuz? Bunu yine Ahrefs aracı ile kolaylıkla anlayabilirsiniz.

E-Ticaret SEO Nasıl Yapılır isimli yazımızı geliştirmek üzere burada tamamlıyoruz.

 

 

E-Ticaret SEO
E-Ticaret SEO Nasıl Yapılır

E-Ticaret SEO Nasıl Yapılır

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.