Google Reklam ile SEO Arasında ki Farklılıklar

Google Reklam ile SEO Arasında ki Farklılıklar

Google Reklam ile SEO arasında ki temel farklılık şudur; Google reklam para ile verilen doğal/organik olmayan fakat sizi reklam olduğu belli olacak şekilde başta tutturan uygulamadır. SEO ise tamamen organik yani doğal sonuçlar ile sizi başa çıkaran sonuçtur.

Örneğin “Özel Ders” anahtar kelimesini ele alırsak. Google a “Özel ders” tümcesini arattığımızda bize üst tarafta çıkan reklamları verir. Bunun dez avantajı reklam olduğunun belli olmasıdır. Buda sitenize olan güveni bir nevi sarsabilir. Bunun nedeni reklam olduğu belli olduğu için organik yani doğal yollarla orada olmayışınızdır.  Daha dikkatli internet kullanıcıları ise hemen altında olan ve reklam olmayan bağlantıyı daha güvenli ve kaliteli bulurlar. Çünkü o oraya kendi çalışmaları ve portfolyü sayesinde ulaşmıştır.

Google Reklam Vermek

Google reklam size bütçe gerektiren ve aynı anahtar kelime aramasında zaten en önde değil iseniz sizi zora sokabilecek bir durum ortaya çıkarabilir. Düşünün sizin “özel ders” alanında bir siteniz olsun. Organik aramalarda en başa geldiyseniz -bu yaygın anahtar kelimede- google reklamlarından faydalanmanız bu sefer karınıza olacaktır. Örneğin;

 

xx sitesi google a reklam veriyor ve en başta

xx sitesi aynı zamanda organik aramalarda da en başta.

Bu durum pozitif bir durumdur. Ziyaretçiler bu alanın hakkı olduğunuzu düşünürler.

Fakat “zz” sitesi google a reklam veriyor olsun. Aramalarda ise henüz o anahtar kelimede çok gerilerde yada 2. 3. sayfalarda. Bu sefer ziyaretçininde düşündüğü gibi site reklamla başta dursa bile bu alanda zayıf olduğu için ziyaretçi çok fazla tercih etmeyecektir. Belkide edebilir. Fakat tahminimce % 15 ihtimal diyebilirim.

Burada bilmemiz gereken google reklamları (İngilizce tabiri ile Google adwords) paralı bir servistir. SEO yani yaptığınız işi google a vasat ve doğal yollarla ifade ederek kazandığınız yer ise ücretsizdir. Yani SEO için bir google reklam ücreti ödenmez. Burada akla gelen soru şu.

  1. SEO için ne kadar bütçe ayırmalıyım
  2. Google a hemen reklam vermeli miyim.
  3. Son olarak şunu düşünüyorum ki. Siz değerli ticaret sahibi insanlar ilk önce organik doğal yollarla zirveye oturmalı. Sonrasında ise google a reklam verip 1 taş ile 2 kuş vurmalı.

Peki bütçeniz illa ki kısıtlı ise ne yapabilirsiniz. uygun ücret ile sizi istediğiniz anahtar kelimede istediğiniz yere taşımayı biz size iş sonunda sunduğumuz raporlar ile ispatlamayı garanti ederiz. Burada yine bir soru akla gelmekte. Peki bu sektör karlımı. Eğer karlı bir sektör ise çoğu kişi o alanda reklam vermiştir. Örneğin “özel ders” anahtar kelimeli bir sorguda ilk sayfada 2 tanesi sayfa başı 3 tanesi sayfa sonu olmak üzere 5 adet reklamla karşılaşıyoruz. Bu demektir ki, bu sektör gelir sağlıyor. Sağladığı gibi, yada sağladığı için, rekabette çok. Burada ilk sıraları geçmişi uzun ve temiz yani hiçbir saldırıya uğramamış, devamlı yayın yapan siteler alacaktır.

Google Reklam ve Bütçe

Bu noktada blackhat SEO  (siyah Şapkalı SEO) denilebilecek yani sizi hemen başlara çeken ve 1 en fazla 2 yıl içinde ki bir Google güncellemesinde diplere indirebilecek  hızlı fakat bir o kadar kararsız SEO yöntemlerinden kaçınmayı ve yaptığınız işe odaklanıp istikrar sağlayıp şu anda en önde olanları istikrarlı ve tutarlı çalışmalarınızla geçmenizdir. Biz yaptığımız hiç bir işte black hat olmayı tercih etmedik.

Mimoza Bilişim Olarak Hedeflerimiz

Bu hoş değil belki ama kendimden örnek verirsem, Ben şu an okumakta olduğunuz bu makalenin sitesini açalı 10 ay oldu. Şu anda kontrol ettiğimde “Web tasarım” sorgusunda 80. sıradayım. Tarih Kasım 2018. Siteyi ise Şubat 2018 de açtık. İlk sıralar aklınızada rahatça gelebileceği gibi çok bir şeyler beklemedik. Kendimizi işimize verdik. Çalıştık. 10 ayda yaptığımız iş olan “Web Tasarım” da 80. sırada ve “Seo Uyumlu Web Tasarım” sorgusunda ise şükürler olsun ki 15. sırada yer buluyorsak önümüzde ki süreçte artık yavaş yavaş olmak istediğimiz noktaya gelebileceğiz. Aksi takdirde Google reklam kullansam ne bana gelecek siteleri yetiştirebilirim  (belki) nede ziyaretçilerin gözünde iyi bir sonuç alabilirim. Bu durumda benim amacım. “Web tasarım” sorgusunda ilk olmak ve burada bir müddet kalmak. Bu arada şirketleşmek ve sonrasında reklam  ve tabi ki google reklam vermek. Vesselam. Mimoza ..

 

About the Author

2 Yorumlar

Leave a Comment

submit loader