Article sections

  Domain Ne Demektir?

  Domain kelimesinin anlamı –alan adı- dır. Alan adınız web tarayıcınızın adres satırına yazdığınızda sizi web sitesine getiren adrestir.

  Domain Ne Demektir?
  Domain Ne Demektir?

  Şekilde bu web sitesinin alan adını görmektesiniz.

  Domain (Alan adı) Uzantıları ve Anlamları

  com – company (şirket) genelde şirketlerin kullandığı en otoriter alan adı uzantısıdır. Ayrıca en yaygın alan adı uzantısıdır. (ör: Google.com, yahoo.com)

  com.tr – (company – Turkiye) sadece Türkiye vergi dairelerine bağlı şirketlerin satın alabildiği alan adı uzantısı idi. Fakat artık bu değişiyor ve belge sahibi olmadan da com.tr /net.tr/org.tr alan adları kullanılabilecek. İsim soy isim şeklinde olan alan adları hali hazırda kullanılabiliyor. Türkiye’de Eylül ayından itibaren kullanılacak com.tr  , org.tr ve net.tr uzantılı alan adları için hali hazırda Metu.nic üzerinden ön siparişte bulunabiliyorsunuz. .tr uzantılı alan adlarının sağlayıcısı Metu Nic servisidir.

  net – (network – ağ) -com- alan adından sonra en yaygın alan adıdır. Genellikle com uzantısı alınmış bir adres için net bir alternatif olarak düşünülür. Bu yüzden com alan adlarından daha pahalıdır. Bir şirketiniz varsa marka alan adı uzantılarınızdan com, com.tr, net ve org hepsini almanızı önerebiliriz. Bu SEO açısından çok mühimdir. Bu sayede başkaları alan adınızın aynısı fakat uzantısı farklı bir yerde bir yayın koyamaz.

  Org – (Organization -dernek, vakıf) com ve net e oranla daha az kullanılan bir uzantıdır.

  info – (information – bilgi) Otoritesi bu 3 uzatıdan sonra gelen alan adıdır. Daha çok blog siteleri tarafından kullanılmaktadır.

  Buna benzer bayağı bir alan adı uzantısı vardır.

  En sağlıklı domain satın alabileceğiniz yer olarak biz METU Nic ve Google Domain servislerini önermekteyiz.

  Tüm bunlar sizin kafanızı karıştırıyorsa her şey dahil hizmet veren bir web tasarım SEO ajansına bırakmanızı önerebiliriz.

  in

  Related Articles