Hosting Çeşitleri

Article sections

  Hosting Çeşitleri Nelerdir?

  Hostingler temel olarak 2’ye ayrılır. Bunlar paylaşımlı hosting ve paylaşımsız hosting tir. Paylaşımlı hostinglerde sizin sahip olduğunuz web sitesinin yanında, başkalarının web siteleride yer alır. Başlangıç için iyi bir seçenektir. SEO için iyi bir seçenek olmayabilir. Çünkü web sitenizin beraberinde başkalarının web siteleride barınır. Bu sitelerin neler olduğunu bilmek için Google’da reverse ip diye aratıp, sitenizin hangi sitelerle aynı yerde olduğunu bulmalısınız. Eğer web sitenizin bulunduğu barındırma hesabında (paylaşımlı hostingde) uygunsuz web siteleri yada kalite puanı düşük web siteleri bulunuyorsa bu siteniz için iyi olmayabilir. Google sitenizi diğer web siteleri ile aynı mahallenin çocukları olarak niteleyecektir. Bu durumda hosting firmanızı değiştirmeyi yada paylaşımsız hosting kullanmayı düşünebilirsiniz.

  Paylaşımsız hostingte ise kendinize ait bir sunucunuz vardır. Bu alanda sadece sizin web siteleriniz çalışır. Maliyeti yüksektir. Fakat performansıda yüksektir. Yüksek kullanıcı profilli web siteleri için birebirdir. SEO için yine iyi bir fikirdir denilebilir. Sunucu modelinde (paylaşımsız hosting) sizin izniniz dışında başka hiç bir web sitesi barınamaz.

  Bunun ile birlikte hosting firmalarının sunduğu hosting ihtiyaçları için başlıca hosting çözümleri şunlardır:

  1.Web Hosting

  C panelinize 1 veya limitsiz sayıya kadar web sitesi kurabileceğiniz hosting çözümüdür. Paylaşımlı hosting modeline örnektir.

  2. WordPress Hosting

  WordPress siteler için özel optimizasyon hizmetlerinin sunulduğu hosting çeşididir. Buda paylaşımlı hosting modeline örnektir.

  3. Reseller Hosting

  Birden çok 5-10-……100-… sayıda cpanelin sizin için sunulduğu hosting çeşididir. Müşterileriniz için özelleştirilmiş cpanel ve e-mail hizmetide sunmanıza olanak tanır. Bu hosting çeşidide paylaşımlı hosting modeline örnektir.

  4- VPS

  İngilizce Virtual Private Server kelimelerinin baş harflerinden meydana gelir. Sizin için sanallaştırılmış özel sunucudur. Paylaşımsız hosting (sunucu) modeline örnektir.

  ….

  ,….

  Bu ve benzeri gibi bir dolu hosting çeşidi mevcuttur. Bunlar sadece örnek olarak düşünülebilirler.

  in

  Related Articles