Article sections

  Site İçi SEO Ne Demektir?

  Site içi SEO, web sitenizin kullanıcı paneli yada kod bölgesinden girilebilen alanlarında yapılır. Aynı zamanda yüzünde bulunan eksikliklerin giderilerek yapılır. Sağlam yapılı, arama motoru ve kullanıcı dostu hale getirilip, arama motorları tarafından en iyi şekilde bulunması için yapılan çalışmalara Site içi SEO denir.

  Site içi SEO adına yapılabilecek optimizasyonlar arasında;

  1. URL (uzantı düzenlemeleri)
  2. Site ön yüz renk uyarlamaları
  3. Site meta alanı düzenlemeleri (meta tanım, sayfa başlık vb.)
  4. Resim optimizasyonları
  5. Başlık etiketlerinin doğru girilmesi
  6. Kırık bağlantıların düzeltilmesi
  7. Site içi link (bağlantı döngüsü)
  8. İçerik optimizasyonları
  9. Kanonik bağlantı düzenlemeleri
  10. Robots txt ve htaccess dosyası düzenlemeleri
  11. Dil etiketi girilmesi
  12. Site haritalarının Google ve diğer arama motorlarına girilmesi
  13. Arama motorlarında index istenmesi vb sayılabiliriz

  Site İçi SEO Ayarları Ayrıntılı Anlatım

  Bir web sitesinde URL uzantıları 115 karakterden fazla olmamalıdır. Bir URL her ne kadar kısa ise Google ve diğer arama motorları tarafından daha kolay farkedilip indexlenmektedir. Yani daha kolay farkedilip, daha kolay sıra verilmektedir.

  Bir web sitesine site ön yüz renk uyarlamaları yapmak için ADOBE Color sitesini kullanabilirsiniz.

  Bir web sitesinde meta alanlarında “Sayfa başlığı” en fazla 55 karakter olmalıdır. Meta tanım bölümü ise mobil okunabilirlik için en fazla 130 karakter olmalıdır. Masaüstü okunabilirlik için ise 155 karakterden fazla olmamalıdır. Aşağıdaki ekran görüntüsünde;

  Mor renkli kısım sayfa başlığı, altında gri tonaj ile yazılı kısım ise meta tanımdır. BU bir masaüstü Google arama sonucu görüntüsüdür.

  Site İçi SEO Ne demektir
  Site İçi SEO Ne demektir

  Bir web sitesinde her resim en fazla 200 kb boyutunda olmalıdır. 200 kb ‘ın üzerinde ki resimler web sitesine yüklenmemelidir. Eğer web sitenizde 200 kb ın üzerinde resim olup olmadığını ölçmek istiyorsanız Screaming Frog yazılımını kullanabilirsiniz. Bu araç ile bunun ile beraber bir dolu işlem yapılabilmektedir.

  Bir web sitesinde en fazla 1 adet h1 etiketi ve uygunluğa bağlı olarak değişik sayılarda h2 etiketi giriniz.

  Aşağıdaki ekran görüntüsünde web sitesinin 1 adet 200 kb üstü resim barındırdığı görünmektedir.

  Site İçi SEO

  Yine aynı şekilde screaming frog aracı ile kırık bağlantılar bulunup düzeltilmelisiniz.

  Site içi bağlantılarda kaliteli bir bağlantı döngüsü kullanmalısınız. Örneğin müşterilerinizin size ulaşmasını istediğinizi varsayalım. Bu durumda iletişim sayfanıza  ulaşmalarını isteyeceksiniz. Tüm trafik getiren sayfalarınızda döngülü bir biçimde en en çok trafik getiren sayfanıza bağlantı yolllayın. BU en çok bağlantı getiren sayfanızdan ise iletişim sayfanıza bağlantı yollayın. Buna bağlantı suyu oluşturma adı verilir.

  İçeriklerinizi SEO uyumlu yazmalı ve web sitenizde SEO uyumlu yayınlamalısınız. SEO uyumlu bir makalede anahtar kelime başlıkta, orta başlıkta, parçanın başında ve tüm metnin % 2 sini geçmeyecek şekilde parça içinde ve son cümlede geçmelidir.

   

  in

  Related Articles