Article sections


  Spam Ne Demek?

  Yorum, e-posta, yazı vb. şeklinde çok çeşitli türlerde olabilen istenmeyen içeriklere spam denir. Genellikle robot programlar aracılığı ile yayılan bu tür içerikler kullanıcılara hiç bir fayda sunmaz. Aksine kullanıcının vaktini çalar.

  Spamdan korunmak için,

  a. E-posta kutularınızda istemediğiniz mailleri spam olarak işaretleyin.

  b. E-posta kutunuzda ki spam klasörünüzü sıklıkla boşaltın.

  c. Eğer WordPress kullanıcı iseniz, Akismet anti spam kurun. Ücretsiz kullanımı mevcuttur.

  d. Güvenilir olduğuna inandığınız ve Google tarafından yüzlerce filtreden geçmiş ilk sıralarda ki web sitelerinden içerik tüketin. Yada hizmet alın.

  Spam Nasıl Oluşturulur?

  Öncelikle kullanıcı tarafında hiç bir fayda vermeyen, ve sadece oluşturucusuna kısa süreli ve istikrarsız, ilerisi itibari ile faydadan öte oluşturucusuna zarar veren bu tip yazılar, bazı spam link sağlayıcılar tarafından oluşturulur. Bunlar arasında en çok bilineni Money Robot yazılımıdır. Bu ve benzeri yazılımlar otomatik textleri, yazı, yorum, sosyal medya postu vb. şekillerde internette yayarlar. Siyah şapkalı SEO’lar tarafından yapılan bu tür eylemler hem seo’nun ileri dönemde ki itibarına zarar verir, hemde, kullanıcının sadece vaktini çalar.

  Google yapay zekası tarafından kolayca anlaşılan bu tür backlink (geri bağlantılar) site sahibine hiç bir fayda sağlamaz. Aksine zarar verir.

  Spam Ne Demek
  Spam Ne Demek

  Bu tür spam içerikler ile fayda sağlamaya çalışmamalıyız. Dürüst olup, güzel içerikler, kaliteli sosyal medya kullanımı, yeterli bütçe ve akıllı yönetim ile arama motoru ve sosyal medya reklamları, yeniden pazarlama, site kullanıcı deneyimi iyileştirmeleri vb. alanlar ile site SEO’muza fayda vermeliyiz.

  Web sitemize ulaşan spam ve zararlı (toxic) geri bağlantıları (backlinkleri) temizlemek için Google arama konsolundan disavow işlemi gerçekleştirebiliriz. Direk site sahiplerine ulaşıp sitemize olan bağlantıları kaldırmalarını isteyebiliriz.

  Mimoza Bilişim SEO Ajansı

  in

  Related Articles