0 Sermaye İle Nasıl SEO Ustası Olunur?

Nasıl SEO ustası olunur? İlk önce ilgi duymalısınız. Eğer bunu istiyorsanız sizde kesinlikle bir SEO (Search Engine Optimizer) olabilirsiniz.

Nasıl SEO ustası olunur
0 Sermaye İle SEO Ustası Olun

Ben uzun süre Google adsense programından bir blogger olarak para kazandım. Bu para ile öğretmenlik yıllarımda internet faturamı öderdim. Evimde halen kullanmakta olduğum (ve yarın değiştireceğim) modemimi web siteme verilen reklamlardan almıştım (10 yıl önce). İngilizce eğitimi ile ilgili blogum english web tr uzun yıllardır (16 yıl) aktif. O halde şunu diyebiliriz. Sıfır sermaye ile SEO ustası olmanın 1. ve en eğlenceli aşaması blogger’lık. Bloggerlık sayesinde bir dolu SEO kuralını ve uygulamaya müsait SEO pratiklerini öğrenebilirisiniz.

Blogger’lık Yapacaklara Tavsiyeler

blogger
 1. Mutlaka kendi içeriklerinizi yazın. Etraftan bulduğunuz içerikleri sitenize kaynak gösterseniz dahi eklemeyin.
 2. Sermaye ayırmak istemezseniz dahi, lisanslı araçlar kullanın. Öğretmen ve öğrencilere Adobe’nin sunduğu indirimden faydalanın. Eğer ek olarak freelancer olarak çalışmak istiyorsanız, Envato Elements’e yıllık abonelik yapabilirsiniz.
 3. Tavsiyem sakın kısa zamanda Google reklamları vb ile zengin olmaya umutlanmayın. Çünkü bu hiçte o kadar kolay olmuyor. Google Adsense ile para kazanmak istiyorsanız
  • Özgün içerikler kullanın
  • SEO kurallarını öğrenin
  • Anahtar kelime araştırması yapın. Bunun için Ubersuggest sitesini kullanabilirsiniz.
  • Planlama yapın.
  • Para kazanmaya başlamanız ancak günde en az 1000 tekil hit (ziyaretçi) elde ettiğiniz zaman olabilir. Yoksa kazanacağınız para ayda 50 lirayı geçmeyebilir.
  • Ben şimdiye kadar blogumdan hiç günde 1000 tekil hit edinemedim. Bunun nedeni, plansız, bilgisiz, kopya içerikler, SEO kurallarını bilmemem vs. idi. Fakat şu anda blogumda eski kopya içerikleri teker teker temizliyorum.

Sıfır Sermaye ile SEO Olmanın 2. aşaması

Pensive web designer

SEO ustaları, doğuştan SEO olarak doğmadıkları gibi, SEO işini kolayda öğrenmemişlerdir. Bana kalırsa sıfır sermaye ile SEO olmanın 2. aşaması, web tasarım hangi terimi beğenirseniz. Fakat bloggerlıkta öğrendiğiniz SEO tekniklerini bunda kesinlikle uygulamalısınız. Yani SEO dostu web siteleri üretirseniz, insanlar kısa zamanda size ısınır. Çünkü hem onlara web siteleri yapmış, hem de internette kolay bulunmalarını sağlamış olursunuz. Bunu her müşteriniz isteyecektir.

Geldik 3. Adım. Artık Sadece SEO Yapın

Nasıl SEO ustası olunur
Nasıl SEO ustası olunur

Artık sadece SEO yapın ve bırakın tasarım işini başkaları yapsın. Zaten SEO yapmak istiyorsanız web tasarım yapmak istemeyeceksiniz. Neden derseniz ortalama bir eğitim seviyesi olan yada teknolojiye ilgili ticaret sahibi biri zaten web sitesini pek ala kendisi halledebiliyor. Bunun için size çok fazla para ödemek istemez. Büyük proje siteler olmadıkları müddetçe bu tür web siteleri artık 1000 lira ve altı ücretlere yapılmaktalar. Sürükle bırak yöntemi ile yapılabiliyor. (WordPress, Wix, ideasoft, hatta Moodle)

Gelelim konumuza. Ne yaptık blogger idik. SEO uyumlu web siteleri yaptık ve artık SEO ustasınız. Bu benim tam 4 yılımı aldı. 1 yıl blogger’lık yaptım. 3 yıl SEO uyumlu web siteleri tasarladım. Son 1 yıl içinde ise sadece SEO projeleri ile ilgilenmekteyim. Artık hatırı sayılır paralar kazanabilirim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir