Blog

Seo Uyumlu Makale Yazımı

Seo Uyumlu Makale Yazımı

Seo Uyumlu Makale Yazımı

Mimoza Bilişim den herkese yeniden merhaba.  Seo Uyumlu Makale Yazımı isimli yazımızda sizlere hem teoride, hemde pratikte SEO uyumlu yani arama motoru optimizasyonu uyumlu makalelerin nasıl yazıldığını örneklerle göstermekten çok mutlu olacağım. Çünkü yazdığım bir dolu makale arama motorlarında en önlerde göründüğü için bundan hem mutluyum, hemde mutluluğumu sizinle paylaşma hissi yaşıyorum.

Bir makale SEO uyumlu olması için, (ben buna benzersiz yada ilk defa yazılan demeyeceğim, çünkü bu zaten kesin bir kıstas) merak edilen bir konuda olmalı. Peki merak edilen bir konuyu nasıl anlarız. Sizde bilirsiniz ki merak edilen konular için trends sözcüğü nü çok kullanırız. İşte bu noktada Google Trendler bize harika bir yardımcıdır. Örneğin konunuz “web tasarım” olsun. Hemen google trendlere giderim ve arama çubuğuna “web tasarım” yazarım. Buradan ilgili anahtar kelimeleri indiririm. Tercihen anahtar kelime listemi google tablolar (google sheets) aracında açarım. Neden derseniz harf/karakter vs. uyuşmazlığı yaşamam.

Google trendler de yaptığım benzer işlemi kw finder ve elbetteki Google adwords tede yapabilirim. Hepsi kullanışlı araçlardır. Google anahtar kelime planlayıcısı (Google adwords) tamamen ücretsizdir. Tıpkı Google trendler gibi.

Seo Uyumlu Makale Yazımı –  Pratik Bilgiler

Şimdi kısa kısa pratik, yani google ın robot yüzünü öne çıkaran maddeleri sıralayacağım

 1. Anahtar kelime öbeğimiz  gereğinden uzun olmamalı. 4 kelimeyi geçmemeli. Bizim örneğimizde -AÖF Web Tasarım Bölümü- 4 kelimelik.
 2. Eğer anahtar kelimemiz “aöf web tasarım” ise, bu başlıkta aynen bulunmalı. Fakat aynen “AÖF Web Tasarım Bölümü” şeklinde bulunabileceği gibi, ” AÖF Web Tasarım Bölümü nün Avantajları” şeklinde de olabilir. şöyleki anahtar kelime öbeğimizin başlık öbeğinin başında olması daha iyidir. Bu sayede google crawler’ı onu önce daha rahat tanımlayacaktır.
 3. Anahtar kelimemiz yani  “AÖF Web Tasarım Bölümü”  öbeğini ilk paragrafta mutlaka bulundurmalıyız. Alt başlıklarımdan birini AÖF Web Tasarım Bölümü Ders Programı yapabilirim.
 4. Anahtar kelimemiz parça içinde bir kez daha mutlaka bulunmalı.
 5. Anahtar kelimenin son cümlede bulunmasının önemli olduğu çoğu SEO cu tarafından söylenmektedir. Bende yazdığım makalelerde olumlu etkisini gördüğümü söyleyebilirim.
 6. Anahtar kelimemiz aynı zamanda aynı şekilde yada eş anlamlısı meta tanım (meta description) bölümünde bulunmalıdır.
 7. Meta tanım (meta description) bölümünün ne çok uzun nede sadece anahtar kelime yada başlıktan oluşmasından kaçınmalıyız. 1 veya bir buçuk cümle şeklinde olabilir.
 8. Aynı anahtar kelimeden bloğunuzda (yada sitenizde-sayfalarınızda) daha evvelden başka kullanmamış olmalısınız.
 9. Anahtar kelime öbeğimiz alt başlıklardan birinde mutlaka bulunmalı. Örneğin başlığımızı -AÖF Web Tasarım Bölümü nün Avantajları
 10. Bunlarla beraber yazımız içinde geçen en ilgili sayfaya,  ilgili kelime üzerinden bir iç link verilmesi gerekir. Bir tanede otoritesi yüksek bir siteye, yazımızda geçen en ilgili kelimeden bir dış link verilmeli. Otoritesi yüksek derken aramalarda önde çıkma özelliğini kriter alabilirsiniz. Linkleme SEO açısından çok mühimdir.
 11. Sitemizde en az 1 görsel olmalı. Bu görselimizin “alt etiketi” anahtar kelimenizin bire bir aynısı olmalı. Bizim örneğimizde “AÖF Web Tasarım Bölümü” şeklinde aynen yazılmalı.
 12. Okuma parçamızın SEO uyumlu olması için en az 250 yada 300 kelime olması iyidir. Aslını sorarsanız en az 300 iyi bir kıstastır.

Mimoza Bilişim Web Tasarım, SEO, Grafik Tasarım Hizmetleri

İletişim: 0 539 262 35 79 / 0 372 40 08 78 / info@mimozabilisim.com

Bir Cevap Yazın


Your email address will not be published. Required fields are marked *