SEO Uyumlu Web Tasarım

SEO Uyumlu Web Tasarım


SEO Uyumlu Web Tasarım yazımızda sizlere bir internet sitesi tasarımının hangi kıstaslarla SEO uyumlu olduğundan bahsetmek istiyoruz. Bir düşünürsek internet siteleri de diğer tüm şeylerle ortak özellikleri vardır. Bunları aşağıdakiler olarak düşünebiliriz.

 

 • Hedefe Yönelik mi?

Seo uyumlu alan adı seçme ve önemi yada artık önemli mi?

Google benim işletmem kaydı ve SEO ya etkisi.

Ücretsiz SSL sertifikası ve SEO ya etkisi

İçerik ve SEO

Anahtar kelime seçimi ve SEO

 • Güvenilir mi?
 • Kaliteli mi?

SEO Uyumlu Web Tasarım ında Özgünlüğün önemi

 • Kullanıcı Deneyimine Cevap Veriyor mu?
 • Teknik yapısı arama Motorlarına Uygun Cevap Veriyor mu? Yada Google yada Arama motoru dostu mu?

1) Hedefe Yönelik mi? Amacına Hizmet Ediyor mu?

SEO Uyumlu Alan Adı

Ahmet beyin İstanbul Beyoğlunda bir evcil hayvan dükkanı olsun. Birde yaptığı işi tanıtan ve kendisine evcil hayvan seven müşteriler bulmasına yardımcı olan www.beyoglupetshop.com alan adına sahip bir web sitesi olsun.  Bu durumda Ahmet bey yaptığı işi tam anlamı ile alan adında belirtmiştir. Çünkü kendisi pet shop sahibi ve dükkanı da Beyoğlundadır. İnsanların “Beyoğlu Pet Shop” sorgusunu internetten aramaları muhtemeldir. Bununla beraber insanlara daha fazla ulaşmak istiyorsa pet shop terimi alan adı tümcesinin başında olması daha iyidir. Örneğin www.petshopistanbul.com  diye bir alan adı düşünebilir. İnsanların kendisine daha fazla ulaşmasını istiyorsa ikinci seçenek olan www.petshopistanbul.com daha uygun olacaktır.  Çünkü pet shop terimi ana arama kelimesidir. İlk bahsettiğimiz www.beyoglupetshop.com alan adı eğer marka yada işletme adı ise bunu ikinci olarak verdiğimiz www.petshopistanbul.com alan adına yönlendirebilir veya web masterının bunu yapmasını isteyebilir.

Google Benim İşletmem ve SEO’ya etkisi

Bu durumda Ahmet beyin web sitesi amacına hizmet etmeye başlayacaktır. Çünkü kendisi pet shop işletmektedir, bunu İstanbul’da yapmaktadır ve marka ismi olan “Beyoğlu Pet Shop” terimini www.beyoglupetshop.com alan adı ile birlikte kullanıp ana alan adı yapmış olduğu www.petshopistanbul.com alan adına yönlendirmiştir.  Bunlara ek olarak Ahmet bey, Google Benim İşletmem kaydını yaptırdıysa aramalarda haritada bulunmaya başlayacaktır.

SEO Uyumlu Web Tasarım da Ücretsiz SSL Sertifikası ve önemi

Bu şekilde Ahmet beyin sitesi amacına hizmet edebilmek için ilk şartları taşımaya başlamıştır. Bunlara ek olarak ücretsiz bir SSL sertifikasını mutlaka host firmasından istemelidir. SSL sertifikaları alan adlarımızın başında bulunan http’den sonraki s (secure-yani güvenli) ibaresidir. Bu durumda internet adresi şu örnekteki gibi olur.

SEO Uyumlu Web Tasarımve internet tarayıcısı üzerinde, SEO Uyumlu Web Tasarım şeklinde kilit işareti ile güvenli olduğu belli olur. Google bu şekilde olan internet sitelerini algoritmasında güvenilir olarak işaretlemektedir.  

İçerik

Bunlarla beraber Ahmet bey sitesine çok sayıda evcil hayvan seven müşteri çekmek isteyecektir. Bu şekilde işinde daha başarılı olacaktır. Bu nedenle sitesine SEO uyumlu içerikler girmesi çok önemlidir.  SEO uyumlu içerik nasıl yazılır  ile ilgili yazımızı şu bağlatıdan okuyabilirsiniz.

Seo Uyumlu Makale Yazımı

Anahtar Kelime Seçimi ve SEO

Buna ek olarak SEO uyumlu makale yazmadan önce seçeceğiniz anahtar kelimelerde çok dikkatli olmalısınız. Yeni internet sitelerinde rekabet düzeyi orta yada düşük, aranma trendi ise yüksek anahtar kelimeler seçmelisiniz. Bu o anahtar kelime ile Google da ilk sıraya gelmenizi ve trend olan o anahtar kelime ile daha fazla ziyaretçi çekmenizi sağlar. (Tıpkı bu okuduğunuz içerik benzeri:) ) Bu amaçla Google Trends ve Google adwords çok kullanışlı araçlardır. 

2) Güvenilir mi? SEO Uyumlu Web Dizaynında Güvenilirlik Ölçütleri

Sistem

Eğer belirttiğimiz site sağlam şifrelerle korunuyorsa, aynı zamanda web sitesinin web masterı tarafından düzenli yedekleri alınıyorsa, güncellenmesi gereken eklentiler güncelleniyor ise Ahmet beyin sitesinin başarılı olması kaçınılmaz gibidir. Neden derseniz sağlam şifreler kullanılmayan, düzenli yedekleri alınmayan bir site saldırıya uğramaya çok açık demektir. Eğer bir site saldırıya uğrarsa tüm içeriği silinir. Bununla beraber kullanıcılar gözünde web sitesinin prestiji düşer, ve Google botları en az bir defa web sitesini güvensiz işaretler. Tekrardan aynı içerik zaman içerisinde oluşturulsa dahi, aynı şekilde Google da index alması zorlaşacaktır. Çünkü bir kerede olsa saldırıya uğramıştır. Bu nedenle bir web sitesi mutlaka % 100 sağlam şifrelerle korunmalı, bu şifreler çok iyi muhafaza edilmeli. Sonra sitenin mutlaka düzenli yedekleri alınmalıdır. Bir saldırı veya hatalı işlem sonucu doğabilecek sonuçlarda host firması ve web master aracılığı ile aynı şekline döndürülebilmeli.  Şimdi ise bir web sitesi nasıl kaliteli olur bu sorumuzu cevaplandıralım.

3) Kaliteli mi?  SEO Uyumlu Web Tasarım ında Kalite Ölçütleri Nelerdir?

SEO Uyumlu Web Tasarım ında Özgünlüğün önemi

Her şey özgün ve benzersiz olmalı. Kullanılan yazılar, resimler mutlaka lisanslı ve özgün olmalı. Biz Mimoza Bilişim olarak yaptığımız işe başlayalı bu yazı itibari ile 1 yıl kadar olduğu için ilk aldığımız işten son aldığımız işe kadar geçen zamanda yukarıda bahsettiğimiz hususları teoride anladık, pratikte ise uyguladık.  İlk aldığımız işte hemen özgün ve kaliteli materyal belki bulamadık fakat aldığımız işi asla olduğu gibi bırakmadık ve süreç içerinde web sitesi sahibine daima yardımcı olduk. Hiç bir zaman lisansız bir tema/şablon/eklenti kullanmadık.

Optimizasyon ve SEO Uyumlu Web Tasarım

Şu önemli bir gerçektir ki, Google arama motorları arasında açık ara ilerlemektedir. Google internet sitelerini taramak için onlara crawler (diğer bir ifade ile örümcek) gönderir. Google ın örümceği yalnızca yazıları okuyabilmektedir. Bununla beraber  resim okumalarında sadece resmin alt etiketini görebilmektedir. Hüzünlü bir resim, coşkulu bir ortam vs. bunları şu anda milyonlarca site ve 100 milyonlarca resim taramaları için kullanamamaktadır. Bunun sonucu olarak web sitenizin resim optimizasyonunun yapılması son derece  önemlidir.

Bu demek oluyor ki web sitelerine daima ilgi çeken, bilgi verici ve en az bunlar kadar önemli olarak optimizasyonu (SEO) yapılmış, ilgili ve de ilgi çekici içerikler bol miktarda girilmelidir.

Buraya kadar bahsettiklerimiz bizim her zaman kriterlerimiz olmuştur. İşte Mimoza Bilişim ve SEO Uyumlu Web Tasarım

 • Sitelerimizin amacına hizmet edip etmediğini kontrol ederiz. Bunda müşterimizin istekleri doğrultusunda hareket ederiz. Örneğin işi gereği sadece telefon veya posta ile randevu almak istiyorsa onu sağlarız. Bir e-ticaret sitesi varsa ve ürün satmak istiyorsa ona odaklanırız..
 • Çok güçlü % 100 şifreler ile web sitelerini korur, düzenli güncellemelerini yapar ve düzenli yedeklerini alırız. Bu çok önemli bir güvenilirlik sebebidir. Web siteleri ilk önce şifreleri sayesinde korunur. İkinci olarak kendilerinde bir açık bulundurmaması gerekir. Bunun için yazılımsal güncellemeleri yapılması şarttır. Biz yaptığımız web sitelerinin düzenli güncellemelerini mutlaka yaparız.  Bununla beraber ayda en az bir, yada iki defa yedeklerini alırız. Yedekler web sitenize herhangi bir saldırı olması durumunda, web sitenizin en son halindeki görünümüne dönmesini sağlarlar.
 • Sitelerimizin hepsinde tarafınıza ücretsiz sağlanmış -Premium- (arasından seçebileceğiniz 100 lerce tema arasından) şablonlar ve de  özgün ve lisanslı görseller kullanırız. (Bakınız: https://elements.envato.com/)
 • Sitenizin resim optimizasyonlarını yaparız. Alt etiketlerini gireriz.
 • Sitenizde kesinlikle özgün içerik gireriz. Bizimle beraber çalışan makale yazarlarımıza teşekkür ediyoruz.
 • Grafik tasarımcımız İlhan beye ayrıdan çok teşekkür ediyoruz.

Sizde SEO Uyumlu Web Tasarım istiyorsanız bize ulaşın 0 539 262 35 79  0 372 408 08 78

info@mimozabilisim.com

onurkalafat67@gmail.com

SEO Uyumlu Web Tasarım ücretlerimiz piyasanın altındadır. Ancak yaptığımız iş için ve raporları ile ortaya konmuş işler ortaya çıkarırız. Hepinize teşekkür eder yeni yılınızın sağlık, mutluk ve huzur ile barış dolu geçmesini dileriz.

Mimoza Bilişim SEO Uyumlu Web Tasarım / SEO Uyumlu Web Tasarımında son derece iddialıyız.

About the Author

2 Comments

 • Çok güzel bir makale olmuş çok teşekkürler web tasarım üzerine faydalı bir makale yazmışsınız sitenizi takip ediyorum başarılarınızın devamını dilerim.

  • mimozabilisim

   İlginiz için çok teşekkür ederim. Bizde aynı iyi dileklerimizi sizlere sunuyoruz. Güncel içerikler girmeye devam edeceğiz.

Leave a Comment

submit loader