SEO Uyumlu Web Tasarım


SEO Uyumlu Web Tasarım yazımızda sizlere bir internet sitesinin hangi kıstaslarlaSEO uyumlu olduğundan bahsetmek istiyoruz.

Yazımızın İçeriği Şu Konuları Kapsamaktadır.


 • Hedefe Yönelik mi?

SEO uyumlu alan adı seçme ve yada marka alan adına yönelme

Google benim işletmem kaydı ve SEO ya etkisi.

Ücretsiz SSL sertifikası ve SEO ya etkisi

İçerik ve SEO

Anahtar kelime seçimi ve SEO

 • Güvenilir mi?
 • Kaliteli mi?

SEO Uyumlu Web Tasarım ında Özgünlüğün önemi

 • Kullanıcı Deneyimine Cevap Veriyor mu?
 • Teknik yapısı arama Motorlarına Uygun Cevap Veriyor mu? Yada Google yada Arama motoru dostu mu?

1) Hedefe Yönelik mi? Amacına Hizmet Ediyor mu?

SEO Uyumlu Alan Adı

Ahmet beyin İstanbul Beyoğlunda bir evcil hayvan dükkanı olsun ve yaptığı işi tanıtan ve kendisine evcil hayvan seven müşteriler bulmasına yardımcı olan www.beyoglupetshop……. alan adına sahip bir web sitesi olsun.  Bu durumda Ahmet bey yaptığı işi tam anlamı ile alan adında belirtmiştir. Çünkü kendisi pet shop sahibi ve dükkanı da Beyoğlu’ndadır. İnsanların “Beyoğlu Pet Shop” sorgusunu internetten aramaları muhtemeldir. Bununla beraber insanlara daha fazla ulaşmak istiyorsa pet shop terimi alan adı tümcesinin başında olması daha iyidir. Örneğin www.petshopistanbul.com  diye bir alan adı düşünebilir. İnsanların kendisine daha fazla ulaşmasını istiyorsa ikinci seçenek olan www.petshopistanbul.com daha uygun olacaktır.  Çünkü pet shop terimi ana arama kelimesidir. İlk bahsettiğimiz www.beyoglupetshop.com alan adı eğer marka yada işletme adı ise bunu ikinci olarak verdiğimiz www.petshopistanbul.com alan adına yönlendirebilir. 

Bu kural ile bir dereceye kadar arama motorları web sitenizi daha bir kolay bulup işaretleyebileceği gibi, çok küçük bir hilede diyebiliriz buna. Yani asıl olan yazımızın devamında bahis edeceklerimi uyguladığınız takdirde web siteniz daha bilinen ve bulunan statüsüne geçecektir. Edindiğimiz deneyimlere göre Alan adındaki kelime yada tümcenin ilk kelime yada tümce olması sitenizin bulunmasına  çok küçük bir etken iken siz marka isminizi kullanmayı tercih ettiğiniz takdirde hiçbir şey kaybetmezsiniz.

Google Benim İşletmem ve SEO’ya etkisi

Google benim işletmem kaydı, ilk defa facebook yada twitter hesabı açmanız kadar kolay bir işlemdir. Bu sayede Google haritalarda ki yeriniz çıkar insanlar sizden aldığı hizmet için puan verebilir. Yorum yapabilirler. Siz işletme sahibi olarak beğendiğiniz yorumları yayımlayabilirsiniz. Google benim işletmem kaydı ile işletmenizin telefon numarası ve web site  (ek olarak rotası) yan yana bulunur. Haritadaki yeriniz belli olur. Bu konuda yardım ve destek isterseniz ücretsiz olarak bizden destek alabilirsiniz. 0 530 571 40 67

SEO Uyumlu Web Tasarım da Ücretsiz Güvenlik Sertifikaları ve önemi

SEO uyumlu web tasarım
Güvenli Bağlantı

SSL sertifikaları alan adlarımızın başında bulunan http’den sonraki s (secure-yani güvenli) ibaresidir. Bu durumda internet adresi şu örnekteki gibi olur.

SEO Uyumlu Web Tasarımve internet tarayıcısı üzerinde, SEO Uyumlu Web Tasarım şeklinde kilit işareti ile güvenli olduğu belli olur. Son derece önemli bir ayrıntıdır. Edinmesi; basit düzeyde olan bir web sitesi için (ileri ve üst düzey güvenlik gerektiren e-ticaret siteleri haricinde) çok kolay ve ücretsizdir.

Ek olarak web sitenizin düzenli yazılım güncellemeleri mutlaka yapılmalı ve sitenizde açık bulundurulmamalıdır. Sunucu ve kontrol paneli şifrelerinin % 100 güçlü ve mutlaka iyi muhafaza edilmiş olmalılardır.

İçerik

Web sitesinde kullanılacak içeriğin gereği kadar çok, bilgilendirici fakat en önemlisi kaliteli olması önemlidir. Örneğin 1 ton saman ile 1 ton altın arasında nasıl bir fark olduğu hatta 1 balya saman ile 1 kilo altının arasındaki farkı düşünün. İçerikte kalite özgünlük ile başlar fakat bir dolu parametresi vardır. Tabi aynı zamanda arama motoru ayarlamaları yapılmalıdır. Bu konuda bizden her daim destek, bilgi yada hizmet alabilirsiniz. 

Örneğin resim kullanılabilir fakat resimden çok kullanılan resmin bir şey ifade edebiliyor olması mühimdir. Şöyle ki bir içerikte konunuz ile ilgili çok kaliteli bir resim koydunuz. Fakat buna ek olarak bilgi içeren infografik resimler kullanıcı deneyimine çok fayda sağlar. Bununla beraber ziyaretçiler sitenizde daha fazla durur ve buna bağlı olarak arama motorları gözünde öne çıkarsınız.

Anahtar Kelime Seçimi ve SEO

Buna ek olarak SEO uyumlu makale yazmadan önce seçeceğiniz anahtar kelimelerde çok dikkatli olmalısınız. Yeni internet sitelerinde rekabet düzeyi orta yada düşük, aranma trendi ise yüksek anahtar kelimeler seçmelisiniz. Bu, o anahtar kelime ile Google’da ilk sıraya gelmenizi ve trend olan o anahtar kelime ile daha fazla ziyaretçi çekmenizi sağlar. Bu amaçla Google Trends ve Google adwords çok kullanışlı araçlardır. 

2) Güvenilir mi? SEO Uyumlu Web Dizaynında Güvenilirlik Ölçütleri

Bir web sitesinin yapılan çalışmalar akabinde mutlaka yedekleri alınmalı. Bununla beraber, yazılımsal açıkları giderilmeli, wordpress sitelerde güncellemeler (eklenti, tema vb.) mutlaka yapılmalı.

3) Kaliteli mi?  SEO Uyumlu Web Tasarım ında Kalite Ölçütleri Nelerdir?

SEO Uyumlu Web Tasarım ında Özgünlüğün önemi

Sitenizde özgün veya/yada lisanslı ürünler kullanmanız çok önemlidir.

Optimizasyon ve SEO Uyumlu Web Tasarım

 • Sayfa meta açıklamaları, başlıkları, anahtar kelime/kelime dizimleriniz harika olmalı.
 • Metinlerimizde/Blog yazılarımızda okuyucuyu sıkmamak için çok uzun yada, çok kısa cümlelerde yazmamalı 
 • Blog yazılarımızda ve sayfalarımızda site içi linklemeler yapalım. Bununla beraber, sayfa otoritesi yüksek olan sitelere link/bağlantı verelim.
 • Resim alt etiketleriniz mutlaka girilmeli. Mümkün ise açıklama ve diğer değerlerde girilmeli.
 • Bilgi verici ve en az bunlar kadar önemli olarak optimizasyonu (SEO) yapılmış, ilgili ve de ilgi çekici içerikler kullanılmalıdır.

Sizde SEO Uyumlu Web Tasarım istiyorsanız bize ulaşın


 

(Visited 44 times, 1 visits today)

About the Author

2 Yorumlar

 • Çok güzel bir makale olmuş çok teşekkürler web tasarım üzerine faydalı bir makale yazmışsınız sitenizi takip ediyorum başarılarınızın devamını dilerim.

  • mimozabilisim

   İlginiz için çok teşekkür ederim. Bizde aynı iyi dileklerimizi sizlere sunuyoruz. Güncel içerikler girmeye devam edeceğiz.

Leave a Comment

submit loader