SEO Uyumlu Web Tasarım


SEO Uyumlu Web Tasarım yazımızda sizlere bir internet sitesi tasarımının hangi kıstaslarla SEO uyumlu olduğundan bahsetmek istiyoruz. Bir düşünürsek internet siteleri de diğer tüm şeylerle ortak özellikleri vardır. Bunları aşağıdakiler olarak düşünebiliriz.

 

 • Hedefe Yönelik mi?
 • Güvenilir mi?
 • Kaliteli mi?

Fiyatı uygun mu kriterini bu sefer eklemedim. Çünkü kaliteye sahip olmak için çoğu zaman maddiyattan ödün vermek gerekebilir.

Bunlara ek olarak birazda SEO nun pratikteki halinden, yani uygulanma sürecinden bahsedeceğim. Şimdi dilerseniz yukarıda bahsettiğimiz 3 özelliği açıklayalım.

Amacına Hizmet Ediyor mu?

Ahmet beyin İstanbul Beyoğlunda bir evcil hayvan dükkanı olsun. Birde yaptığı işi tanıtan ve kendisine evcil hayvan seven müşteriler bulmasına yardımcı olan www.beyoglupetshop.com alan adına sahip bir web sitesi olsun.  Bu durumda Ahmet bey yaptığı işi tam anlamı ile alan adında belirtmiştir. Çünkü kendisi pet shop sahibi ve dükkanıda Beyoğlundadır. İnsanların “Beyoğlu Pet Shop” sorgusunu internetten aramaları muhtemeldir. Bununla beraber insanlara daha fazla ulaşmak istiyorsa pet shop terimi alan adı tümcesinin başında olması daha iyidir. Örneğin www.petshopistanbul.com  diye bir alan adı düşünebilir. İnsanların kendisine daha fazla ulaşmasını istiyorsa ikinci seçenek olan www.petshopistanbul.com daha uygun olacaktır.  Çünkü pet shop terimi ana arama kelimesidir. İlk bahsettiğimiz alan adı eğer marka adı ise bunu ikinci olarak verdiğimiz www.petshopistanbul.com alan adına yönlendirebilir veya web masterının bunu yapmasını isteyebilir.

Bu durumda Ahmet beyin web sitesi amacına hizmet etmeye başlayacaktır. Çünkü kendisi pet shop işletmektedir, bunu İstanbul’da yapmaktadır ve marka ismi olan “Beyoğlu Pet Shop” terimini www.beyoglupetshop.com alan adı ile birlikte kullanıp ana alan adı yapmış olduğu www.petshopistanbul.com alan adına yönlendirmiştir.  Bunlara ek olarak Ahmet bey, Google Benim İşletmem kaydını yaptırdıysa aramalarda haritada bulunmaya başlayacaktır.

Bu şekilde Ahmet beyin sitesi amacına hizmet edebilmek için ilk şartları taşımaya başlamıştır. Peki bu pet shop dükkanının sitesi ne gibi özellikler taşımalıdır. Hemen diğer iki başlığımızda konumuzu özetleyelim.

SEO Uyumlu Web Tasarım Güvenilirlik Ölçütleri

Eğer belirttiğimiz site sağlam şifrelerle korunuyorsa, web master ı tarafından düzenli yedekleri alınıyorsa, güncellenmesi gereken kısımları güncelleniyor ise Ahmet beyin sitesinin başarılı olması kaçınılmaz gibidir. Neden derseniz sağlam şifreler kullanılmayan, düzenli yedekleri alınmayan bir site saldırıya uğramaya çok açık demektir. Eğer bir site saldırıya uğrarsa tüm içeriği silinebilir. Bununla da kalmaz, hem kullanıcı gözünde prestiji düşer, ve hem Google botları en az bir kezde güvensiz olarak işaretlemiş olur. Tekrardan aynı içeriği zaman içinde ulaşsa dahi, aynı şekilde Google da index alması zorlaşacaktır. Çünkü bir kerede olsa saldırıya uğramıştır. Bu nedenle bir web sitesi mutlaka % 100 sağlam şifrelerle korunmalı, bu şifreler çok iyi muhafaza edilmeli. Sonra mutlaka düzenli yedekleri alınmalı. Bir saldırı veya hatalı işlem sonucu doğabilecek sonuçlarda host firması ve web master aracılığı ile aynı şekline döndürülebilmeli.  Şimdi ise bir web sitesi nasıl kaliteli olur bu sorumuzu cevaplandıralım.

SEO Uyumlu Web Tasarım ında Kalite Ölçütleri

Her şey özgün ve benzersiz olmalı. Kullanılan yazılar, resimler mutlaka lisanslı ve özgün olmalı. Biz Mimoza Bilişim olarak yaptığımız işe başlayalı bu yazı itibari ile 1 yıl kadar olduğu için ilk aldığımız işten son aldığımız işe kadar geçen zamanda yukarıda bahsettiğimiz hususları hem teoride ve hemde pratikte çok iyi anladık.  İlk aldığımız işte hemen özgün ve kaliteli materyal belki bulamadık fakat aldığımız işi asla olduğu gibi bırakmadık ve süreç içerinde web sitesi sahibine daima yardımcı olduk. Hiç bir zaman lisansız bir tema/şablon kullanmadık.

Şu önemli bir gerçektir ki Google arama motorları arasında açık ara ilerlemektedir. Google internet sitelerini taramak için onlara crawler (diğer bir ifade ile örümcek) gönderir. Google ın örümceği yalnızca yazıları okuyabilmektedir. Bununla beraber  resim okumalarında sadece resmin alt etiketini görebilmektedir. Hüzünlü bir resim, coşkulu bir ortam vs. bunları şu anda milyonlarca site ve 100 milyonlarca resim taramaları için kullanamamaktadır. Bunun sonucu olarak web sitenizin resim optimizasyonunun yapılması son derece  önemlidir.

Bu demek oluyor ki web sitelerine daima ilgi çeken, bilgi verici ve en az bunlar kadar önemli olarak optimizasyonu (SEO) yapılmış makaleler /yazılar girilmeli.

Buraya kadar bahsettiklerimiz bizim her zaman kriterlerimiz olmuştur.

 • Sitelerimizin amacına hizmet edip etmediğini kontrol ederiz. Bunda müşterimizin istekleri doğrultusunda hareket ederiz. Örneğin işi gereği sadece telefon ve posta randevuları almak istiyorsa onu sağlarız. Bir e-ticaret sitesi varsa ve ürün satmak istiyorsa ona odaklanır ve onu sağlarız.
 • Çok güçlü % 100 şifreler ile web sitelerini korur, düzenli güncellemelerini yapar ve düzenli yedeklerini alırız. Bu çok önemli bir güvenilirlik sebebidir. Web siteleri ilk önce şifreleri sayesinde korunur. İkinci olarak kendilerinde bir açık bulundurmaması gerekir. Bunun için yazılımsal güncellemeleri yapılması şarttır. Biz yaptığımız web sitelerinin düzenli güncellemelerini mutlaka yaparız.  Bununla beraber ayda en az bir, yada iki defa yedeklerini alırız. Yedekler web sitenize herhangi bir saldırı olması durumunda, web sitenizin en son halindeki görünümüne dönmesini sağlarlar
 • Sitelerimizin hepsinde tarafınıza ücretsiz sağlanmış -Premium- (arasından seçebileceğiniz 100 lerce tema arasından) şablonlar ve de  özgün ve lisanslı görseller kullanırız. (Bakınız: https://elements.envato.com/)
 • Sitenizin resim optimizasyonlarını yaparız. Alt etiketlerini gireriz.
 • Sitenize ancak ve ancak özgün içerik gireriz. Bizimle beraber çalışan makale yazarlarımıza teşekkür ediyoruz.
 • Grafik tasarımcımız İlhan beye ayrıdan çok teşekkür ediyoruz.

Sizde SEO Uyumlu Web Tasarım istiyorsanız bize ulaşın 0 539 262 35 79 / 0 372 408 08 78 .

info@mimozabilisim.com

SEO Uyumlu Web Tasarım ücretlerimiz piyasanın altındadır. Ancak yaptığımız iş için ve raporları ile ortaya konmuş işler ortaya çıkarırız. Hepinize teşekkür eder yeni yılınızın sağlık, mutluk ve huzur ile barış dolu geçmesini dileriz.

Mimoza Bilişim SEO Uyumlu Web Tasarım

About the Author

2 Yorumlar

 • Çok güzel bir makale olmuş çok teşekkürler web tasarım üzerine faydalı bir makale yazmışsınız sitenizi takip ediyorum başarılarınızın devamını dilerim.

  • mimozabilisim

   İlginiz için çok teşekkür ederim. Bizde aynı iyi dileklerimizi sizlere sunuyoruz. Güncel içerikler girmeye devam edeceğiz.

Leave a Comment

submit loader