SEO Uyumlu Makale Örneği

SEO uyumlu makale nasıl yazılır konulu yazımıza hoş geldiniz. Hemen sizleri bekletmeden SEO uyumlu makale örneğimizi paylaşıyorum. Yazımızı şu an okumakta olduğunuz makale üzerinde yapacağız. Ve Yoast SEO eklentisi ile tam not aldıracağız. Ayrıca okunabilirlik puanıda tam not alacak. Ayrıca bir metin editöründe çalışıyorsanız (Microsoft Word, Pages, Google docs. vb) bunu ayrı bir başlıkta konunun sonunda bulabilirsiniz.

SEO Uyumlu Makalenin En Temel Özellikleri

Bu yazı “SEO uyumlu makale” şeklinde bir arama yapan potansiyel ziyaretçiler için yazılmakta. Bu nedenle bu makalenin hedef kitlesi, daha çok SEO uyumlu makale yazarlarıdır. Bu nedenle sizlere SEO uzmanınız yada editörünüz tarafından anahtar kelimeniz çoktan verilmiş olmalı.

 • SEO uyumlu makale mutlaka site ziyaretçileri için yazılmış olmalı
 • Konuya ilgisi olan yazarlar tarafından yazılmalı
 • Yazar yazıda internetten alıntıladığı yazılardan değişiklik yaparak değil, kendi tecrübelerini işin içine katmalı.
 • Yazı gerçek hayata yönelik orjinal ve daha önce olmayan bir tarzda kaleme alınmalı

SEO makale yazarı yazıya makalenin ana anahtar kelimesi ile başlamalı. Bu anlatımı bozuyorsa daha çok anlam önemli olduğu için % 100 gerekli değildir. Bunun ile beraber anahtar kelime h1 etiketi ile makale başlığında aynen bulunmalı. Ana anahtar kelime aynı zamanda 300 kelimelik bir yazıda bir defa daha h2 etiketinde bulunmalı. Parça içerisinde 2 defa daha geçmeli. Anahtar kelime oran ıile ilgili olarak şu bağlantıyı takip edin. https://upgo.com.tr/anahtar-kelime-yogunlugu/. WordPress sitelerde SEO eklentisi konu hakkında tam bilgi verir. Diğer içerik yönetim sistemleri (İYS) veya farklı site altyapılarında bu bilgiye (anahtar kelime yoğunluğu) ihtiyacınız olacak.

İçeriğinizi Alt Başlıklarda Yayınlayın

İçeriğimizde bir adet h1 (h1) yani başlık 1 yada heading 1 etiketi, bir h2 etiketi olmalı. H3 ile beraber kullanabileceğimiz h6 ya kadar etiketler mevcuttur. Arama motorları h4 e kadar olan başlıklarınızı SEO yönünde dikkate alıyor. Bu arada 1 den fazla h2 kullanmaya gayret ediniz.

Örneğin bu yazının h1’i “SEO Uyumlu Makale”. -Aynı zamanda makalenin anahtar kelimesi-. H2 si ise “SEO Uyumlu Makalenin En Temel Özellikleri” kelimesi, H3’ü ise “İçeriğizi Alt Başlıklarda Yayınlayın” kelimesi ve h4’ü ….. 🙂

SEO Uyumlu Makalede Bağlantı Yapısı

SEO uyumlu makalede elinizden geldiğince en az 1 iç link ve 1 dış link kullanmalısınız. Fakat bu kullandığınız link (bağlantı) daha çok ziyaretçinin işine yarayan bir bağlantı olmalı. Ziyaretçinin işine yarayacak bir bağlantı değil ise kullanmamayı yeğleyin. Verdiğiniz dış bağlantı ise otorite puanı yüksek bir siteye yapacağız. İç bağlantımızı ise sizin için daha çok önemli olan anahtar kelimenizle bağıntılı web sayfasına yapacağız. Dış bağlantıyı yan sekmede açtırmayı tercih etmelisiniz. Böylece ziyaretçini web sitenizi tamamen terk etmeyecektir.

SEO Uyumlu Makalede Resim Kullanımı

Web sitenizde ki makalelerinizde en az 1 adet resim kullanmaya özen gösterin. Resimlerinize alt etiketi ile beraber, açıklama vb, değerleri yazın. Resmin adı sayfa yada yazı anahtar kelimesi ile aynı olmalı. Ayrıca sitenizde kullandığınız resimler 200 kb’dan daha düşük boyutta olmalı. Küçültme işlemi için Photoshop yada Tiny jpg web aracını kullanabilirsiniz.

Arama Motoru Dostu Makalenin Uzunluğu

Makalenizin uzunluğu konu hakkındaki bilgi ve tecrübeniz ile sınırlı olsun. Bu durumda bir sorun çıkmaz. SEO uyumlu bir makale 250 kelimelik bile olsa fakat bilgiyi en iyi sunan bir içerik ise uygundur. Bunun yanında 3000 kelime olsada olur. Burada ki amaç daha çok ziyaretçinin fayda sağlaması amacı ile, yazarın bilgi ve tecrübesini konuşturduğu bir yazının ortaya çıkması.

İÇERİK OKUNABİLİRLİĞİ

İçeriğiniz de kullanıcıyı sıkmadan okunması için kısa ve anlaşılır cümleler kullamalıyız. Özellikle ilk cümlenizi çok kısa ve öz tutmalısınız. Bu Amerikan Edebiyatçısı Ernest Hemingway’den alıntılanan bir gerçek. Ernest Hemingway kısa cümleler ile bir şeyi ifade edebilmenin öneminden bahseder. Onun adına birde SEO makale okunabilirliği için harika bir SEO makale aracı bulunmakta. Bu aracın ismi Hemingway App. Haydi beraber buraya kadar yazdığımız içeriği Hemingway App ile düzenleyelim.

Hemingway App Kullanımı

İlk önce yazdığımız tüm içeriği seçip kopyalıyorum. Bunun için CTRL – A, CTRL – C ve sonrasında Hemingway App’e yapıştırıyorum. CTRL – V. Ardından oradaki okunabilirlik skorunu 10 dan aşağıya getirmeye çalışacağım. (10’a kadar yukarıya değil, 10’dan aşağıya olmalı)

Aşağıdaki ekran görüntüsünden anlayacağınız üzere, Hemingway App yazımızda herhangi bir problem görmedi.

SEO Uyumlu makale
SEO Uyumlu makale

Ayrıca makalemizde anahtar kelime ve anlamsal yakın kelimeleri koyu (bold) yada italik (yatık) yazmalısınız. Bu Makalemiz Yoast WordPress eklentisinden tam puan aldı. Peki neler kullandık;

 1. İçerik tablosu kullandık
 2. İçeriğimize anahtar kelimemiz ile başladık. (İlk paragraf içindede kullanabilirdik.)
 3. Başlıkta ve h2 de anahtar kelime kullandık.
 4. Parça içerisinde yazı yoğunluğuna göre aşırıya kaçmadan anahtar kelime kullandık
 5. Bir adet iç link ve bir adet otoriter bir siteye link vedik.
 6. Konuyu başlıklara böldük
 7. Paragraflarımızı kısa tuttuk.
 8. Resim kullandık ve resme alt etiketi verdik. Resmin adını anahtar kelimemizle aynı yaptık.
 9. Hemingway APP ile okunmayı kolaylaştırdık.
 10. Anahtar kelime ve anlamsal yakın bazı kelimeleri koyu yazdık.

Metin Editöründe Arama Motoru Dostu Makale yazmak İçin

Bunun için anahtar kelimeyi toplam metnin ortalama % 5 i oranında kullanmanız yeterli gibi. Fakat üst ve alt başlığın en az birinde anahtar kelimeyi kullanıyoruz. Bununla beraber anahtar kelimeyi koyu yazacağız. Ayrıca anlamsal yakın kelimeleride koyu yazabiliriz. Metnimizde Google tamamlama ekranından kelimelerde kullanabiliriz.

Linkleme ve bazı diğer ayarlamaları SEO editörünüz sizin yerinize yapacaktır. Yazımızı okuduğunuz için çok teşekkür ederiz. Sorularınız olursa mutlaka yorum kısmında bize bildiriniz.

Werbung Zeit
Werbung Zeit
26/02/2023
onur beye çok teşekkür ediyorum. çalışmalarınızda kolaylıklar diliyorum memnün kaldığımı burdan belirtmek istiyorum
Enver Kenan Argin
Enver Kenan Argin
22/02/2023
Isinde cok iyi.Ingilizce konusunda,etkili destek,sagliyor.
Roostam Sargaskayev
Roostam Sargaskayev
22/02/2023
Kaliteli işleri ile takip ettiğim bir firm! Çok beğendim!
Emre Emre
Emre Emre
21/02/2023
Güvenilir tavsiye ediyorum tüm seo işlemlerimi buradan yaptırıyorum
Proevtaşıma ve Eşya depolama
Proevtaşıma ve Eşya depolama
20/02/2023
Proevtasima nakliyat ailesi olarak mimoza bilişim ile çalışmaktayız sayın onur kalafat müsteri temsilcimiz güler yüzlülüğü ile gerçek bize çok yardımcı oldu biz beraber çok güzel işlere imza atık mimoza bilişim ailesine teşekkür ederim
Kadir Sever
Kadir Sever
28/07/2022
Ereğli bölgesinde güvenle işlerinizi verebilirsiniz hızlı ve dürüst çalışanlarına teşekkür ederim .
Ali Ufuk
Ali Ufuk
29/04/2022
Alanında başarılı SEO uzmanları
Please follow and like us:
0
Tweet 20
Pin Share20

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir