SEO Uyumlu Makale Örneği

SEO uyumlu makale örneği isimli SEO konumuza hoş geldiniz. Hemen sizleri bekletmeden SEO uyumlu makale örneğimizi paylaşıyorum. Yazımızı hem şu an okumakta olduğunuz makale üzerinde yapacağız. Ve Yoast SEO plugininden tam not alana kadar çalışacağız. Ayrıca okunabilirlik durumunuda tam not olacak. Ayrıca bir metin editöründe çalışıyorsanız (Microsoft Word, Pages, Google docs. vb) bunu ayrı bir başlıkta konunun sonunda bulabilirsiniz.

SEO Uyumlu Makalenin En Temel Özellikleri

Bu yazı “SEO uyumlu makale örneği” şeklinde bir arama yapan potansiyel ziyaretçiler için yazılmakta. Bu nedenle bu makalenin hedef kitlesi, daha çok SEO uyumlu makale yazarlarıdır. BU nedenle sizlere SEO uzmanınız yada editörünüz tarafından SEO anahtar kelimeniz çoktan verilmiş olmalı.

 • SEO uyumlu makale mutlaka site ziyaretçileri için yazılmış olmalı
 • SEO uyumlu makale konuya ilgisi olan yazarlar tarafından yazılmalı
 • Yazar yazıda internetten alıntıladığı yazılardan değişiklik yaparak değil, kendi tecrübelerini işin içine katmalı.
 • Yazı gerçek hayata yönelik orjinal ve daha önce olmayan bir tarzda kaleme alınmalı

SEO makale yazarı yazıya makalenin ana anahtar kelimesi ile başlamalı. Bu anlatımı bozuyorsa daha çok anlam önemli olduğu için % 100 gerekli değildir. Bunun ile beraber anahtar kelime h1 etiketi ile makale başlığında aynen bulunmalı. Ana anahtar kelime aynı zamanda 300 kelimelik bir yazıda bir defa daha h2 etiketinde bulunmalı. Parça içerisinde 2 defa daha geçmeli. Anahtar kelime oran ıile ilgili olarak şu bağlantıyı takip edin. https://upgo.com.tr/anahtar-kelime-yogunlugu/. WordPress sitelerde SEO eklentisi konu hakkında tam bilgi verir. Diğer türden içerik yönetim sistemleri (İYS) veya farklı site altyapılarında bu bilgiye (anahtar kelime yoğunluğu) ihtiyacınız olacak.

İçeriğinizi Alt Başlıklarda Yayınlayın

İçeriğimizde bir adet h1 (h1) yani başlık 1 yada heading 1 etiketi, bir h2 etiketi olmalı. H3 ile beraber kullanabileceğimiz h6 ya kadar etiketler mevcuttur. hatırladığım bir bilgiye göre arama motorları h4 e kadar olan başlıklarınızı SEO yönünde dikkate alıyor. Bu arada 1 den fazla h2 kullanmaya gayret ediniz.

Örneğin bu yazının h1’i “SEO Uyumlu Makale Örneği”. -Aynı zamanda makalenin anahtar kelimesi-. H2 si ise “SEO Uyumlu Makalenin En Temel Özellikleri” kelimesi, H3’ü ise “İçeriğizi Alt Başlıklarda Yayınlayın” kelimesi ve h4’ü ….. 🙂

SEO Uyumlu Makalede Bağlantı Yapısı

SEO uyumlu makalede elinizden geldiğince en az 1 iç link ve 1 dış link kullanmalısınız. Fakat bu kullandığınız link (bağlantı) daha çok ziyaretçinin işine yarayan bir bağlantı olmalı. Ziyaretçinin işine yarayacak bir bağlantı değil ise kullanmamayı yeğleyin. Verdiğiniz dış bağlantı ise otorite puanı yüksek bir siteye yapacağız. İç bağlantımızı ise sizin için daha çok önemli olan anahtar kelimenizle bağıntılı web sayfasına yapacağız. Dış bağlantıyı yan sekmede açtırmayı tercih etmelisiniz. Böylece ziyaretçini web sitenizi tamamen terk etmeyecektir.

SEO Uyumlu Makalede Resim Kullanımı

Web sitenizde ki makalelerinizde en az 1 adet resim kullanmaya özen gösterin. Resimlerinize alt etiketi ile beraber, açıklama vb, değerleri yazın. Resmin adı sayfa yada yazı anahtar kelimesi ile aynı olmalı. Ayrıca sitenizde kullandığınız resimler 200 kb’dan daha düşük boyutta olmalı. Küçültme işlemi için Photoshop yada Tinyjpg web aracını kullanabilirsiniz.

Arama Motoru Dostu Makalenin Uzunluğu

Makalenizin uzunluğu konu hakkındaki bilgi ve tecrübeniz ile sınırlı olsun. Bu durumda bir sorun çıkmaz. SEO uyumlu bir makale 250 kelimelik bile olsa fakat bilgiyi en iyi sunan bir içeriktir. Bunun yanında 3000 kelime olsada olur. Burada ki amaç daha çok ziyaretçinin fayda sağlaması amacı ile, yazarın bilgi ve tecrübesini konuşturduğu bir yazının ortaya çıkması.

İÇERİK OKUNABİLİRLİĞİ

İçeriğiniz de kullanıcıyı sıkmadan okunması için kısa ve anlaşılır cümleler kullamlıyız. Özellikle ilk cümlenizi çok kısa ve öz tutmalısınız. Bu Amerikan Edebiyatçısı Ernest Hemingway’den alıntılanan bir gerçek. Ernest Hemingway kısa cümleler ile bir şeyi ifade edebilmenin öneminden bahseder. Onun adına birde SEO makale okunabilirliği için bir SEO makale aracı bulunmakta. Bu aracın ismi Hemingway App. Haydi beraber buraya kadar yazdığımız içeriği Hemingway App ile düzenleyelim.

Hemingway App Kullanımı

İlk önce yazdığımız tüm içeriği seçip kopyalıyorum. Bunun için CTRL – A, CTRL – C ve sonrasında Hemingway App’e yapıştırıyorum. CTRL – V. Ardından oradaki okunabilirlik skorunu 10 dan aşağıya getirmeye çalışacağım. (10’a kadar yukarıya değil, 10’dan aşağıya olmalı)

Aşağıdaki ekran görüntüsünden anlayacağınız üzere, Hemingway App yazımızda geliştirilmeye açık öğler buldu

.

SEO Uyumlu Makale Örneği
SEO Uyumlu Makale Örneği

Ayrıca makalemizde anahtar kelime ve anlamsal yakın kelimeleri koyu (bold) yada italik (yatık) yazmalısınız. Bu Makalemiz Yoast WordPress eklentisinden tam puan aldı. Peki neler kullandık;

 1. İçerik tablosu kullandık
 2. İçeriğimize anahtar kelimemiz ile başladık. (İlk paragraf içindede kullanabilirdik.)
 3. Başlıkta ve h2 de anahtar kelime kullandık.
 4. Parça içerisinde yazı yoğunluğuna göre aşırıya kaçmadan anahtar kelime kullandık
 5. Bir adet iç link ve bir adet otoriter bir siteye link vedik.
 6. Konuyu başlıklara böldük
 7. Paragraflarımızı kısa tuttuk.
 8. Resim kullandık ve resme alt etiketi verdik. Resmin adını anahtar kelimemizle aynı yaptık.
 9. Hemingway APP ile okunmayı kolaylaştırdık.
 10. Anahtar kelime ve anlamsal yakın bazı kelimeleri koyu yazdık.

Metin Editöründe Arama Motoru Dostu Makale yazmak İçin

Bunun için anahtar kelimeyi toplam metnin ortalama % 5 i oranında kullanmanız yeterli gibi. Fakat üst ve alt başlığın en az birinde anahtar kelimeyi kullanıyoruz. Bununla beraber anahtar kelimeyi koyu yazacağız. Ayrıca anlamsal yakın kelimeleride koyu yazabiliriz. Metnimizde Google tamamlama ekranından kelimelerde kullanabiliriz. Aşağıdaki ekran görüntüsüne bakınız.

SEO Uyumlu makale örneği
SEO Uyumlu makale örneği

Linkleme ve bazı diğer ayarlamaları SEO editörünüz sizin yerinize yapacaktır. Yazımızı okuduğunuz için çok teşekkür ederiz. Sorularınız olursa mutlaka yorum kısmında bize bildiriniz. Yorum yapan ilk 5 ziyaretçimize, eğer kendileride isterse, .com.tr uzantılı alan adı hediye etmek istiyoruz. Yorumunuza ek olarak mutlaka hediye alan adı istediğinizi belirtiniz. E-postanız ile sizinle iletişime geçeceğim.

Mimoza Bilişim 2017’den beri

Alanında başarılı SEO uzmanları
Ali Ufuk
Ali Ufuk
29. Nisan, 2022.
Güvenilir çalışın derim.
Alper Yaman
Alper Yaman
1. Mart, 2022.
İyi niyetli temiz dürüst bir arkadaş. İşinde uzman.
3D Akademi Kadir ÇAY
3D Akademi Kadir ÇAY
1. Kasım, 2021.
Oldukça profesyonel bir ekip, beklentinizin çok üzerine çıkarıyorlar çıtayı. Herkese şiddetle tavsiye ederim
Umut Turkyilmaz
Umut Turkyilmaz
7. Ekim, 2021.
ibrahim Aslancan
ibrahim Aslancan
5. Ekim, 2021.
Muhteşem. Tebrik ederim..
Guner Biz
Guner Biz
5. Ekim, 2021.
mimoza bilişim seo cok güzel site baya güzel hizmetleri cok güzel
EXTREME GAMİNG
EXTREME GAMİNG
24. Ocak, 2021.
Profesyonel hizmetler için teşekkürler.
FOG Kurumsal Sosyal Medya
FOG Kurumsal Sosyal Medya
23. Ekim, 2020.
Sonuç odaklı, profesyonel hizmet vermektedir. Emeklerinize sağlık.
ahmet uludağ
ahmet uludağ
23. Ekim, 2020.
Web Tasarım Ve SEO Konusunda Gerçekten Uzman. Web Sitenizi Bu Firmaya Yaptırabilir, Yada Var Olan Sitenize Google de Birinci Sayfada Çıkmak İçin, Sitenize SEO Desteği Alabilirsiniz. Kendilerine Başarılar Dilerim.
Yasin Yerel Rehber
Yasin Yerel Rehber
23. Ekim, 2020.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.