Web Sitesi Trafiği Öğrenme Araçları

Dijital mecrada etkili olabilmek için web sitesi trafiği öğrenme araçları büyük kolaylık sağlamaktadır. Bu araçlar arasında en etkili olanı ve tamamen ücretsiz olanı tabi ki Google arama konsoludur. (Google Search console) Eskiden Google Webmaster’s Tool isminde olan araç ile beraber Bing Web master araçları tamamen ücretsizdir. Google Arama Konsolu artık son dönemde günlük bazdada bu hizmeti sunmaktadır.

SEO uygulamaları için elzem olan trafik sorgulama araçları sayesinde ziyaretçileriniz hangi kaynaktan geldiğini öğrenebilirsiniz. En çok trafik alan sayfalarınızı, etkili anahtar kelimelerinizi bilmek eksilerinizi ve artılarınızı görmenizi sağlayacaktır.

Sitenizin gelişim hızını en iyi şekilde gözlemlemeniz, atmanız gereken adımları belirlemeniz açısından önemlidir. Ayrıca rakip sitelerin ne kadar ziyaretçi aldığını bilmek stratejinizi daha doğru kurmanıza yardımcı olacaktır. Ziyaretçi istatistikleri, web sitesi olan firmalara planlamalarını şekillendirecek bilgileri sunar.

Web Sitesi Trafiği Öğrenme Araçları Nelerdir?

Semrush


Oldukça kullanışlı olan Semrush, web sitelerinin ne tür bir trafik aldığına dair tahmini istatistikler sunar. Ayrıca anahtar kelimelerden gelen trafikler, kullanıcıların ortalama ziyaret süresi ve gezindiği sayfalar hakkında bilgilere ulaşabilirsiniz. Eğer çok dilli bir siteye sahipseniz ülkelere ve bölgelere göre ziyaretçi dağılımlarını görebilmeniz yararlı olacaktır.

Aşağıdaki adreste her ay düzenli yenilenen 1 aylık SEMRush kullanımınızı aktif edebilirsiniz. İçinde 2 dolar karşılığı bir bakiye olan kredi kartı ile üyeliğinizi sağlayabilirsiniz. SEMRush sizden 1 dolar karşılığı ₺ kesimi yapacaktır. Bu şekilde her ay önceki ay üyeliğinizi kapatarak yeni bir e-posta ve sanal kart numarası ile SEMRush’ı ücretsiz kullanabilirsiniz.

https://bloggingx.com/semrush-free-trial/

Ahrefs


En etkili SEO araçlarından biri olan Ahrefs üzerinden tahmini organik trafik analizine ulaşmak mümkündür. Google sıralamalarını esas alarak çalışan Ahrefs, gerçek zamanlı trafik akışı sunması sebebiyle öne çıkmaktadır. Rakip analizleri açısından son derece yararlı olan araç sayesinde reklam trafiği kaynaklarını görüntüleyebilirsiniz.

Similar Web

Similar Web, bir sitenin arama motorları veya sosyal medyadan gelen tahmini trafiğini sunması açısından kullanışlıdır. Yüksek ziyaretçi sayılı sayfalardan ülkelere göre dağılıma, aylık trafikten ortalama ziyaret süresine çeşitli istatistikler sunar. Ayrıca trafik alınan kaynakların ne oranlarda etkili olduğuna dair ayrıntılara ulaşabilirsiniz.

Diğer Araçlar


Bilişim teknolojilerindeki gelişmelere bağlı olarak her geçen gün yeni SEO araçları geliştirilmektedir. Alexa, Sitechecker, Quantcast, SitePrice, UberSuggest, StatChest, SepsStat, Traffic Estimate, WebCEO ve SERanking en bilinen araçlardır. Web sitesi trafiği öğrenme araçları kullanıcılarına ücretsiz deneme olanağı sunmaktadır.

One thought on “Web Sitesi Trafiği Öğrenme Araçları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir