Anahtar Kelime Ne Demektir

Article sections

  Anahtar Kelime Ne Demektir?

  Anahtar kelime bir web sitesinin herhangi bir sayfasında temel olarak hedeflenen kelime yada kelime öbeğinin Google ve diğer arama motorlarında belirmesi amaçlanan kelimedir. Bu kelime direk çeviri şeklinde İngilizce’den gelmiştir. İngilizcesi “keyword” dür.

  Örneğin bu sayfanın anahtar kelimesi “Anahtar kelime ne demektir” sorgusudur. Bu yazı ile “anahtar kelime ne demektir” sorgusunda Google’da en iyi pozisyonu hedeflemeliyim. Ana sayfamızın anahtar kelimesi ise “SEO ajansı” kelimesidir.

  Anahtar Kelime Ne Demektir? Biraz Daha Açıklar mısınız?

  Bir web sayfası 1 veya 1 den fazla hatta sonsuz sayıda kelime ile Google’da belirebilir. Örneğin Mimoza Bilişim sitemizin anasayfası “web tasarım seo hizmeti” sorgusunda 1. belirirken, SEO ajansı sorgusunda daha gerilerde. Bunun nedeni 1. olarak bahsettiğim kelimede rekabet oranının düşük olmasıdır. Bir anahtar kelimenin rekabet düzeyi, o kelimenin aranma hacmi, trendi, o kelime için harcanan arama motoru tıklama başına reklam maliyeti ücretleri vb bir çok etkenden etkilenir. Örneğin “web tasarım SEO hizmeti” kelimesi Google bir ayda 260 defa aranırken, “SEO Ajansı” kelimesi 3600 defa aranmaktadır. Eğer web sitem “SEO ajansı” kelimesinde 1. olsa ayda 3600 defa arama ve sonuç görüntülenme olduğu için, gün bazında 120 defa ilk organik sonuç olacaktır. Bu takdirde muhtemelen 20 ziyaretçiyi bu sorgudan siteme çekebilirim.

  Hacmi ve gelir getiri olasılığı yüksek olan bir 1 anahtar kelimede başarılı olmak bir dolu faktöre bağlıdır. Bu faktörler kelimenin aranma hacmi, trendi, o kelime için harcanan tıklama başına maliyet ve dolayısı ile bu faktörlerin eşiti olan rekabet düzeyi zorluğu vb leridir.

  Peki anahtar kelimelerimizi nasıl buluruz. Bunun için ücretsiz araçlar mevcuttur. İlk akla gelen Google araçlarıdır. 

  Anahtar Kelime Bulma Araçları

  Google Ads anahtar kelime aracı

  Google trendler vb.

  Bu araçlar ile bir kelimenin hacmini ve rekabet düzeyini ölçüp o kelimede başarılı olma olasılığınızı anlayabilirsiniz. Ve sonuç itibari ile o kelimeyi hedefleyebilirsiniz.

   

   

  in

  Related Articles