SEO Nedir?

SEO İngilizce “Search Engine Optimization” kelimelerinin baş harflerinden meydana gelir. Türkçesi “Arama Motoru Optimizasyonu” dur. SEO, bir web sitesinin sunduğu hizmetlerin veya sattığı ürünlerin arama motorları tarafından bulunmasını sağlar.

SEO Pratikleri

Yeni hazırlanmış yada eski bir web sitesinin Google ve diğer arama motorları tarafından bulunabilirliğini artırmak için şu site içi SEO teknikleri ile başlanmalı.

  1. Hazırlanmış bir web sitesinin tüm sayfaları Screaming Frog ve/vede SEMRush gibi araçlar ile taranmalı.
  2. Bulunan hatalar elimine edilip SEO puanı yükseltilmeli.
  3. Sitenin hiç bir iç SEO hatası kalmayana kadar çalışılmalı
  4. Yeniden hedefleme ve yeniden pazarlama adına “One signal Push notification”, “Facebook Meta Business Manager ve Pixel”, “Google ADS”, “Google analiytics ve tag manager araçları ile sağlanmalı.
  5. Web sitesi ilk sayfada çıkan firma sitelerine kaydedilmeli. Kaliteli backlink çalışmaları yapılmalı.

Her biri adına uzuncana makaleler yazılabilecek ve videolar hazırlanabilecek bu konuları şimdilik bu kadar yazıyoruz.

SEO Türleri

Burada karşımıza çıkan “Beyaz şapkalı SEO“, “Gri şapkalı SEO” ve ” Siyah şapkalı SEO” terimleri vardır. Renklerin bizde uyandırdığı izlenimi sizlerde tahmin etmişsinizdir. Beyaz şapkalı SEO bir hizmetin, ürünün vb. tam anlamı ile bulunması için vasat çalışmalar yapar. Bir beyaz şapkalı SEO için, örnek olarak A kalitede bir ürün ancak A kalitede bir üründür. Eğer A kalitede bir ürün arama motorlarında 1. sırada yer alması gerekiyorsa 1. sırada yer alır. Beyaz şapkalı SEO uygulanmış bir internet sayfası hakkında örnek verelim. Aşağıdaki örnekte SEO uyguladığımız bir web sitesi Üsküdar’da Kombi Servisi hizmeti vermektedir. Bu bağlamda ana sayfasının tüm ayarlaması bu yönde yapılmıştır.

SEO Nedir
SEO Nedir

Diğer durumlarda gereksiz geribağlantı (spam backlink) vb. yöntemler ile bir web sitesi için olur olmaz şekillerde gereksiz bağlantı yayıcı programlar ile yapılan SEO vardır. İşte bu tip SEO’da C kalitesinde ki bir ürün A kalitesinde gibi gösterilmeye çalışılmaktadır. Kullanıcı geri dönütü ve arama motorlarının algoritma değişiklikleri ile bu tipte SEO, kullanıcıya kötü bir deneyim sunmaktadır. Sadece arama motorlarına yönelik çalışmadır bu. Site ziyaretçisinin menfaatleri hiç dikkate alınmaz. Gri şapkalı SEO ise ikisinin karşımından meydana gelmektedir. Biz beyaz şapkalı SEO kullanımından yanayız.

Paylaşın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.