SEO Nedir?

SEO İngilizce “Search Engine Optimization” kelimelerinin baş harflerinden meydana gelir. Türkçesi “Arama Motoru Optimizasyonu” dur. SEO, bir web sitesinin sunduğu hizmetlerin veya sattığı ürünlerin arama motorları tarafından bulunmasını sağlar. SEO aslında tam anlamı ile bir tecrübe işidir. Üniversitelerde yada formal eğitim sistemlerinde, SEO alanında bir eğitim sunulmamaktadır. Buna rağmen insanlar web sitelerinin Google’da bulunması, reklam çalışmaları ve sosyal medya çalışmalarına büyük ihtiyaç duymaktadırlar. Bunun nedeni insanların hemen hepsi vaktinin büyük çoğunluğunu internet başında geçirmektedir. Hal böyle olunca insanlar internetten alış veriş yapmakta yada hizmet aramaktadırlar. Yolumuzu dahi ararken cep telefonlarımızdan yol tariflerine bakmaktayız. BU nedenle internet insanlar için eşi bulunmaz bir geçim kaynağı ve yardımcıdır. SEO bir tecrübe işi olduğu için mutlaka web sitenizin çalışmasını güvenilir ve saygınlık kazanmış bir SEO ajansı ile yapmalısınız.

SEO Nasıl Yapılır

Yeni hazırlanmış yada eski bir web sitesinin Google ve diğer arama motorları tarafından bulunabilirliğini artırmak için şu site içi bir SEO ajansı şu teknikleri kullanır.

*Planlama

Her şey gibi SEO planlama ile başlar. SEO analizlerine dayanılarak bir SEO planı oluşturulur. SEO planı şunları içerir.

  1. Anahtar Kelime Hedeflemesi
  2. SEO analiz
  3. Zamanlama

Anahtar kelime hedeflemesi için internette değişik araçlar ücretli yada ücretsiz bulunabilir.

SEO analiz için yine çok farklı SEO analiz araçları mevcut.

Zamanlama mevzuunda SEO için asla acele etmemeli ve ilerleme odaklı olmalısınız. Hiç kimse hemen 1 günde 1. olamaz. Bunun için zaman gerekir. Fakat ilerlemelerinizi mutlaka ödül olarak görmelisiniz.

SEO Türleri

Burada karşımıza çıkan “Beyaz şapkalı SEO“, “Gri şapkalı SEO” ve ” Siyah şapkalı SEO” terimleri vardır. Renklerin bizde uyandırdığı izlenimi sizlerde tahmin etmişsinizdir. Beyaz şapkalı SEO bir hizmetin, ürünün vb. tam anlamı ile bulunması için vasat çalışmalar yapar. Bir beyaz şapkalı SEO için, örnek olarak A kalitede bir ürün ancak A kalitede bir üründür. Eğer A kalitede bir ürün arama motorlarında 1. sırada yer alması gerekiyorsa 1. sırada yer alır. Beyaz şapkalı SEO uygulanmış bir internet sayfası hakkında örnek verelim. Aşağıdaki örnekte SEO uyguladığımız bir web sitesi Üsküdar’da Kombi Servisi hizmeti vermektedir. Bu bağlamda ana sayfasının tüm ayarlaması bu yönde yapılmıştır.

SEO Nedir

Diğer durumlarda gereksiz geribağlantı (spam backlink) vb. yöntemler ile bir web sitesi için olur olmaz şekillerde gereksiz bağlantı yayıcı programlar ile yapılan SEO vardır. İşte bu tip SEO’da C kalitesinde ki bir ürün A kalitesinde gibi gösterilmeye çalışılmaktadır. Kullanıcı geri dönütü ve arama motorlarının algoritma değişiklikleri ile bu tipte SEO, kullanıcıya kötü bir deneyim sunmaktadır. Sadece arama motorlarına yönelik çalışmadır bu. Site ziyaretçisinin menfaatleri hiç dikkate alınmaz. Gri şapkalı SEO ise ikisinin karşımından meydana gelmektedir. Biz beyaz şapkalı SEO kullanımından yanayız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.