3 Başlık İle SEO Nedir Sorusunun Cevabı

SEO Nedir

Merhaba sevgili Mimoza blog okurları. Bu yazımda biraz farklı bir anlatım ile ve fazla detaya inmeden, SEO Nedir? sorusu ile ilgili bildiklerimi sizlerle paylaşacağım. Hatta bir daha ki seferlere bu SEO Nedir? yazımızı siz değerli proje sahibi müşterilerimiz için baz alacağım.. Farklı bir anlatım olması için, anlatımımı 3 başlıkta özetleyeceğim.

SEO Kelimesi İngilizce “Search” – “Engine” – “Optimization” kelimelerinin baş harflerinden türetilmiş ve okunuşu ES – i – O olan bir kelimedir. SEO kelimesinde ki harfler İngilizce’de S-Es , E-İ ve O-O şeklinde okunur. Ses dosyasından yavaş ve konuşma dilinde kullanıldığı şekli ile dinleyiniz.

Yavaş Okunuş

Konuşma Dilindeki okunuş

Özellikle yabancı dillere, yabancı olan insanların karşılaştığı anlam karmaşasına burada bi son verelim. C ile başlayan CEO kelimesi ise -İngilizce Chief Executive Officer kelimelerinin kısaltmasıdır. Ve bu kısaltma ise SIO diye okunur. Türkçe anlamı ise “Yönetim Kurulu Başkanı” demektir. Görüleceği üzere SEO ve CEO kelimeleri bir birlerinden tamamen farklı kelime anlamları taşırlar.

Şimdi gelelim sorumuzun cevabına. Sorumuzun cevabını 3 başlıkta vereceğim.

  1. Search ->

    SEO Nedir
    SEO Nedir

Aramak anlamına gelir. Dünyamız gerçekten büyüdü, Şu anda televizyon kanalları bile search -> ara fonksiyonu ile aranmakta. Eskiden sarı sayfa rehberlerde olan arama olayı, şu an internet ve dijital medya üzerindedir. Bunca web sitesi arasından en uygununu biz arama motorları sayesinde ararız.

2. Engine ->

SEO Nedir
SEO Nedir

Motor anlamına gelmektedir. Arama motorları (İngilizce tabirle Search engine’ler) arama yapmak için web sitelerine bizim algılayamadığımız ve devamlı arka planda çalışan örümcekler gönderirler. İngilizce tabir olarak bu örümceklere (crawler) denir. Sitemizi tararlar. Fakat sitemizin arama motorları tarafından bulunması için ayarlamalarının yapılması gerekmektedir.

3. Optimization->

SEO Nedir
SEO Nedir

Ayarlama anlamına gelmektedir. Arama motorlarının dehşet verici harika düzeyde algoritmaları vardır. Bu algoritmaların dikkat ettiği nokta, sizin google a sunduğunuz web sitenizin gerçekten sunduğunuz şekilde çalışıyor mu, yoksa çalışmıyor mu dan tutunda Bir dolu ayarlaması mevcuttur.

Konu ile ilgili detaylı bilgiyi;

5 Maddede SEO Çalışması Adımlarımız

Bağlantısından edinebilirsiniz.

SEO Nedir? ve SEO Ne Değildir?

SEO nedir sorusu ile ilgili bildiklerimi sizlere anlatmaya çalıştım. Birde SEO ne değildir dersek, bana göre SEO 5 sokak arkadaki pastahanenin ana caddede gibi gösterilip Google’ın  yada diğer arama motorlarının kandırılması asla değildir. Bu gibi çabuk zengin olma hayalleri çok çabuk son bulmaktadır. Bununla beraber SEO nedir dersek, Ana caddenin 5 sokak arkasında bir pastahane düşünün. Bu pastahane çok iyi ürünler satıyor olsun; hemen insanların referanslarını alacaktır. Herkes memnun olduğu için birbirlerine anlatacaklardır. (Web aleminde buna backlink-referans bağlantı) denilebilir. Bu 5 sokak arkada bulunan pastahaneye insanlar sunduğu hizmetin kalitesinden dolayı ana caddeden çıkıp sık sık uğrarlar. Sonuçta bu pastahane bütçe edinecektir. Sonrasında pastahanesini zamanla ana caddeye açabilecektir. Çünkü devamlı gerekli işleri yapmış, her gün düzenli taze pasta çıkarmış, ana caddede edinmesi gereken yeri almaya hak kazanmıştır. İnternet siteleride bu şekilde düzenli güncellemeler ve sürekli, fakat kaliteli çalışmalar ile arka sıralardan ön sıralara geleceklerdir.

About the Author

Leave a Comment

submit loader