3 Başlık İle SEO Nedir Sorusunun Cevabı

SEO Nedir

Merhaba sevgili Mimoza blog okurları. Bu yazımda biraz farklı bir anlatım ile ve fazla detaya inmeden, SEO Nedir? sorusu ile ilgili bildiklerimi sizlerle paylaşacağım.  Farklı bir anlatım olması için, anlatımı 3 başlıkta özetliyorum

*Search (S) -> Arama

*Engine (E) – > Motor

*Optimization (O) -> Optimizayon

SEO – > Arama Motoru Optimizasyonu

SEO Kelimesi İngilizce “Search” – “Engine” – “Optimization” kelimelerinin baş harflerinden türetilmiş ve okunuşu ES – i – O olan bir kelimedir. SEO kelimesinde ki harfler İngilizce’de S-Es , E-İ ve O-O şeklinde okunur. Ses dosyasından yavaş ve konuşma dilinde kullanıldığı şekli ile dinleyiniz.

Yavaş Okunuş

Konuşma Dilindeki okunuş

Özellikle yabancı dillere aşina olmayan insanların karşılaştığı anlam karmaşasına burada bir son verelim. “C” ile başlayan -CEO- kelimesi,  -İngilizce Chief Executive Officer- kelimelerinin kısaltmasıdır. Ve bu kısaltma ise dilde –SIO– diye okunur. Türkçe anlamı ise “Yönetim Kurulu Başkanı” demektir. Görüleceği üzere SEO ve CEO kelimeleri bir birlerinden tamamen farklı kelime anlamları taşırlar.

Şimdi gelelim sorumuzun cevabına. Sorumuzun cevabını 3 başlıkta vereceğim.

SEO Nedir

 1. Search ->

  SEO Nedir
  Arama

Aramak anlamına gelir. Dünya’mızda yaşayan insan sayısı yükseldiği gibi, bununla beraber mesafeler git gide azalmakta. Bana kalırsa bilim kurgu filmlerinde rastladığımız bir yerden bir yere ışınlanma teknolojisi kendi kendini süren arabaların şaşaalı hayallerine çok güçlü bir darbe koyabilir. Düşünsenize bir anda buradan çıkıp Tokyo’dasınız ve uçak bileti, uçak felaketi kabusu vs. hepsi yok oluyor. Bu kadar hayalci olma diyebilirsiniz. Fakat ben yinede sizlere kuantum fiziğini okumanızı ve üzerinde araştırma yapmanızı öneririm. Çünkü gerçekten bilmediğimiz çok ilginç gerçekler mevcut. Sarı sayfalardan bu yana geldiğimiz nokta olan internet motoru ile arama, Google’ın devasa, bir şehir genişliğinde ki iş kampüsü vs. hepsi çok kısa zamanda gerilerde kalabilir.

Şu anda televizyon kanalları bile search -> ara fonksiyonu ile aranmakta. Eskiden sarı sayfa rehberlerde olan arama olayı, şu an internet ve dijital medya üzerindedir. Bunca web sitesi arasından en uygununu biz arama motorları sayesinde arıyoruz fakat ya sonrası. Heyecanla beklemenin yanında, biraz daha çalışkan olmalıyız. Hatta yaptığımız işlerin yarısında başarısızsak, en az 2 kat çalışmalıyız. 10’da 9’unda başarısız isek 10 kat fazla çalışabiliriz.

Öznel yaklaşımım 50 seneyi bulmayacak bir zaman içerisinde, bilim, istediğimiz bilgi eğer Moskova’da ise oraya saniyeler içinde ulaşmamızı sağlayacak. Arama motorları ise demode olacak. Tıpkı sarı sayfaların demode olması gibi. Bunu ise düşünce, hayal gücü, bilim sevgisi vs. sağlayacaktır. Barış hakim olup, sınırlar ise gereksiz olduğu anlaşılacaktır.

2. Engine ->

SEO Nedir
Motor

Motor anlamına gelmektedir. Arama motorları (İngilizce tabirle Search engine’ler) arama yapmak için web sitelerine bizim algılayamadığımız ve devamlı arka planda çalışan örümcekler gönderirler. İngilizce tabir olarak bu örümceklere (crawler) denir. Sitemizi tararlar. Fakat sitemizin arama motorları tarafından bulunması için ayarlamalarının yapılması gerekmektedir.

3. Optimization->

SEO Nedir
Optimizasyon

Ayarlama anlamına gelmektedir. Arama motorlarının dehşet verici harika düzeyde algoritmaları vardır. Bu algoritmaların dikkat ettiği nokta, sizin Google’a sunduğunuz web sitenizin gerçekten sunduğunuz şekilde çalışıyor mu, yoksa çalışmıyor mu dan tutunda Bir dolu ayarlaması mevcuttur..

SEO Nedir ve SEO Ne Değildir?

SEO nedir sorusu ile ilgili bildiklerimi sizlere anlatmaya çalıştım. Birde SEO ne değildir dersek, bana göre SEO 5 sokak arkadaki pastanenin ana caddede gibi gösterilip Google’ın  yada diğer arama motorlarının kandırılması asla değildir. Bu gibi çabuk zengin olma hayalleri çok çabuk son bulmaktadır. Bununla beraber SEO nedir dersek, Ana caddenin 5 sokak arkasında bir pastane düşünün. Bu pastane çok iyi ürünler satıyor olsun; hemen insanların referanslarını alacaktır. Herkes memnun olduğu için birbirlerine anlatacaklardır. (Web aleminde buna doğal backlink – doğal geri bağlantı) denilebilir. Bu 5 sokak arkada bulunan pastahaneye insanlar sunduğu hizmetin kalitesinden dolayı ana caddeden çıkıp sık sık uğrarlar. Sonuçta bu pastane bütçe edinecektir. Sonrasında pastanesini zamanla ana caddeye taşıyabilecektir. Çünkü devamlı gerekli işleri yapmış, her gün düzenli taze pasta çıkarmış, ana caddede edinmesi gereken yeri almaya hak kazanmıştır. İnternet siteleride bu şekilde düzenli güncellemeler ve sürekli, fakat kaliteli çalışmalar ile arka sıralardan ön sıralara geleceklerdir.

Peki Bu Kaliteli Çalışmalar Neleri İçerir. Bakalım

 1. Site İçi İyileştirmeler
 2. Site Dışı İyileştirmeler
 3. Hızlandırma Çalışmaları
Site İçi İyileştirmeler Neleri kapsar
 • Yazı ve sayfalarınızın arama motoru dostu olması.
 • Resimlerinizin alt etiketlerinin girilmiş olması
 • Sayfalarınız arasında mantıklı bağlantıların mutlaka bulunması
 • Sayfalarınızdan dışarıya (sitenizin dışına sayfa otoritesi yüksek sitelere) bağlantı verilmesi.  -Dışarıya verdiğiniz bağlantıların yeni sekmelerde açılmasına dikkat edin.
 • Sitenizin blog kısmı, sayfaları ve tekil yazılarında mümkün olduğu kadar fazlaca link verin.  (Bu popüler yazılara, son gelen yorumlara, elbetteki sitenizde bulunan  tüm etiketlere (taglere) Son yazılara ve yukarda bahsettiğim site içi ve site dışı linkler sayılabilir.
 • Fazlaca resim kullanmanın (fakat ilgili olması çok önemli) zararından çok faydası vardır. Resimlerinizin boyut ölçeklenmesi mutlaka yapılmalı. Yani optimize edilmeli.
Site Dışı İyileştirmeler
 • Sitenize video geri bağlantıları edinin
 • Sitenize resim geri bağlantılar edinin
 • Sosyal medyadan güçlü bağlantılar sağlayın
Hızlandırma Çalışmaları
 • Kod bilginizi geliştirin.

SEO Nedir ? yazımın yeni versiyonuna burada son verirken, tüm öğrenci ve öğretmenlerin yaklaşmakta olan yeni eğitim öğretim yılını kutlar ve başarılar dilerim. Yenilenen SEO Nedir ? yazımı okuduğunuz için teşekkürler. Yorumlarınızı sayfa sonuna bırakabilirsiniz.

(Visited 35 times, 1 visits today)

About the Author

Leave a Comment

submit loader