SEO Nedir? 7 Başlıkda 1 Numara SEO Olun

SEO Nedir
SEO Kapsamlı bir süreçtir

“SEO Nedir?” sorusunun cevabını vermeye çalıştığım anlatımımı kapsamlı tutmayı tercih ettim. Sıkılmadan okumanız için yazımda bazı hikayelere yer vermeye gayret ettim. “SEO” İngilizce “Search Engine Optimization” kelimelerinin baş harflerinden meydana gelen bir kısaltma terimdir. Türkçe’si arama motoru optimizasyonu anlamına gelmektedir. En kolay şekilde anlamdıracak olursak bir web sitesinin Google ve diğer arama motorlarında en iyi performansı göstermesi için yapılan çalışmalar bütünüdür. Bu çalışmalar site içinde ve site dışında yapılmaktadır. Site içi çalışmalar yapılmadan site dışı çalışmalar çok güzel sonuçlar vermeyebilecektir.

SEO – “Arama Motoru Optimizasyonu”nun Olmazsa Olmazları

First things first
SEO için olmazsa olmazlar
 • Web sitesi yeteri kadar hızlı çalışıyor mu?
 • Sektöründe aranma hacmi yüksek anahtar kelimelerde hangi pozisyonlarda bulunmakta?
 • Ziyaretçileri tekrar siteye çekmek için yeniden pazarlama yöntemlerini kullanıyor mu?
 • İç optimizasyonu adına, alan adı uzantılarından tutalımda, resim alt etiketlerine vb. bir dolu faktör doğru inşa edilmiş mi?
 • Dış SEO’su adına web sitesine yeteri kadar geri bağlantı, yada referans bağlantı almış mı?

SEO Ücretsiz Reklam mıdır? Yada Bir Gereksinim midir?

SEO ve reklam
SEO ve reklam ilişkisi

SEO bir web sitesinin arama motorlarında ki genel performansı için olmazsa olmazdır. Fakat buna ek olarak ticaretinizde başarı kazanmak istiyorsanız, reklamın gücünü kullanmaktan asla çekinmeyin. Arama motorları, sosyal medya, web siteniz ile ilgili sitelerden alacağınız reklamlar ve gazete, televizyon reklamları web sitenizin SEO çalışmalarına yardımcı destek güçtür.

Yalnız şuda bir gerçektir ki, sunduğunuz yada sunacağınız hizmet, reklam verdiğiniz şekilde gerçekte aslını göstermiyorsa;

 1. Uzun vadede kazanamazsınız
 2. Arama motoru reklamcılığında, bu takdirde daha fazla ödemek durumunda kalırsınız. Başka bir şekilde ifade edecek olursak; eğer web sitenizin SEO çalışması tam ve yerinde yapılmamışsa, bu sefer organik sıralamalarda gerilerde kalırsınız. Bu ise arama motoru reklamcılığında daha fazla bütçe ayırmanız anlamına gelecektir.

Bir başka konu ise Google ve diğer arama motoru reklamlarınızda reklam verdiğiniz anahtar kelimelerde doğal (organik) arama sonuçlarında bile yükselirsiniz. Bunun nedeni reklam verdiğiniz anahtar kelimede tıklama almanızdır.

Reklam SEO’yu destekler. Fakat reklam sermaye ister. Sermaye için çalışmak gerekir, reklam için ise sermaye gereklidir.

Öyle ise dijital pazarlamanızda başarılı olmayı formüle edersek:

Dijital pazarlamada başarının formülü: Çalışma (SEO) –> Sermaye (Sonuç) –>Reklam (Kazanç) = Başarı

successful smiling young seo using computer at workplace
SEO uyumlu web tasarım

SEO Çeşitleri

SEO Çeşitleri
SEO Çeşitleri

SEO site içinde ve site dışında olmak üzere 2 şekilde yapılır. Site içi SEO ayarlamaları yapılmadan, site dışı SEO çalışmaları bir anlam ifade etmez. Hepside bir takım teknik ayarlama ve teknik uzmanlık bilgisi gerektirmektedir.

Ayrıca SEO için beyaz şapkalı, gri şapkalı ve siyah şapkalı terimleri kullanılır. Beyaz şapkalı SEO’ya en etik yöntemler ile yapılan SEO denir. Siyah şapkalı SEO ise etik olmayan, spam ve benzeri yöntemleri içerir. SEO’cular siyah şapkalı SEO tekniklerinide bildikleri için, genelde gri şapkalı yani beyaza yakın orta yolu tuttururlar. Benim için en etkili ve kalıcı yol etik SEO’dur. Yani beyaz şapkalı SEO’dur. Çünkü bu en kalıcı ve en sağlam yoldur. Çalışma, sermaye, reklam ve optimizasyonu içerir.

SEO BİLEŞENLERİ NELERDİR?

Yazımızın bu bölümü daha çok SEO nedir nasıl yapılır sorusuna cevap niteliğinde. Dilerseniz ilk önce site içi SEO nasıl yapılır bunun ile başlayalım. Site içi SEO, optimizasyon işlemlerinizin ilk ve ana safhasıdır. Site içi SEO için şu bileşenleri içermektedir.

Site İçi SEO Çalışması Nasıl Yapılır

İçerik Optimizasyonu

İçeriğinizin SEO optimizasyonu tam olarak yapılmış olmalıdır. İçerik optimizasyonu için bir sürü ve faydalı (faydalı olmak zorunda) araç bulunmaktadır. Faydalı olmak zorunda dedim, çünkü SEO çok fazla rekabet barındıran bir sektördür. İçerik optimizasyonu için internette bulabileceğiniz bazı SEO içerik araçlarına şu örnekler verilebilir;

 • WordPress için Rank Math, Yoast, All in one SEO en başta gelenlerdir. Biz sitemizde Yoast kullanmaktayız. Kaliteyi ilk tutturan ve detaylı bir içerik analizi veren ilk araç olduğu için, daha sonrada bu aracın daha iyi olacağını düşündük.
 • Surfer SEO aracı. Şu anda bu içeriği yazarken bu araçtan yararlanmaktayız. 1 dolarlık bir ücrete 1 haftalık deneme lisansı sağlamaktadır. Hem içerik yazarken, hemde hazır olan içeriğinizi analiz ederek optimizasyon sağlamaktadır. İnternette içerik analiz araçları şeklinde bir arama yapacak olursanız çok daha detaylı listelere ulaşabilirsiniz.

Bu anlattıklarımız ile beraber arama motorlarının en kolay okuduğu içerik metin yani yazı içeriktir. Buna ek olarak içerik olarak kullanılabilecek 2. öğe resimdir. Google resimleri en kolay alt etiketlerinden okumaktadır. Örneğin bu yazımızın ilk resminin alt etiketi yazımızın anahtar kelimesidir. Bunun ile beraber, animasyon, video, pdf, doküman vb. bunların hepsi içeriktir. Fakat Google bunları bir şekilde görüp bulabilsede, en çok işimize yarayan yazı yani metin içeriklerdir.

Resim Optimizasyonu

Arama motoru optimizasyonu SEO çalışmalarınızın 2. aşaması resim optimizasyonudur. Resim optimizasyonunuzu kontrol edebileceğiniz araçlardan bir tanesi Screaming Frog yazılımıdır. Bu ve benzeri araçları kullanmak için ülkemiz şartlarında bayağı yüksek sermayeniz olması gerekmektedir. Bu nedenle bu işi profesyonel manada hizmet sunan SEO uzmanı dostlarınıza bırakmanız en akıl karı olandır. Çünkü her kesin bir uzmanlık alanı bulunmaktadır. Resimlerde alt etiketi kullanmaya dikkat etmeli, yazının anahtar kelimesi alt etikette mutlaka bulunmalı, fakat yazıdaki tüm resimlerde aynen değil fakat benzer alt etiketler bulunmalı. Hepsinde aynısını kullandığımız zaman çok fazla optimizasyon yapmış oluruz. Ayrıca bir Site içi SEO çalışması için resmin ismi, alt etiketi, açıklaması ve tüm değerleri ayrı ayrı girilmelidir. WordPress sitemizde ki aşağıdaki ekran alıntısındakine benzer bir resim etiketlemesini örnek alınız.

SEO için Resim etiketleme
Resim etiketleme yöntemleri

Diğer İçerik Türleri

Animasyon Kullanımı

Yazı ve resim içeriklerimize ek olarak SEO dostu bir web sitesi için animasyonlar, videolar, ve değişik formatta dökümanlarda büyük önem arzediyor. Özellikle animasyon kullanımı, site ziyaretçilerinizin web sitenizde daha fazla kalmalarını sağlayarak, sitenizden hemen çıkma oranını düşürecektir. Bu ise web sitenizi Google ve diğer arama motorlarında daha gözde gösterecektir.

Animasyon hazırlamak için sizlere Adobe Spark internet sitesini öneriyorum. 200 kb altında animasyonlar ekleyip web sitenizde yayınlayabilirsiniz. Yan tarafta ki örnek Adobe spark ile hazırlanmış ve 200 kb altı bir animasyondur. Ayrıca Adobe Spark ile daha kapsamlı ve detaylı animasyonlar hazırlayıp (200 kb üstü) vimeo gibi bir servis ile döngüleme öğesini aktifleştirerek içeriğinizde yayınlayabilirsiniz.

Video ve Diğer İçerikler

İçeriklerinizi video ve diğer içerikler ile zenginleştirmeniz, ziyaretçilerinize daha bilgilendirici içerikler oluşturacağı için, içeriğinizi daha gözde yapar. Fakat böyle yüksek boyuttaki (video, pdf, docs) içeriklerinizi harici depolama araçlarından çekmeniz daha akıllıca olacaktır. Dropbox yada Google drive bunun için işlevsel araçlardır. Bu ve benzeri araçlara yükleme yapıp, sitenize link yada gömme işlemi yapmalısınız.

SEO Analiz Nasıl yapılır?

SEO nedir nasıl yapılır ? konusu baya kapsamlı bir konu olduğu için bizde azmettik ve tüm her şeyi bu başlık altında anlatmak istiyoruz. SEO Analiz araçlarınadan Screaming Frog ile başlayalım.

Screaming Frog Kullanımı Video Anlatım.

Bir SEO çalışması için olmazsa olmazlardan bir tanesi Screaming Frog yazılımı. Bu yazılım sayesinde web sitenizin bir arama motoru için hata arzeden yönlerini kolayca bulup düzeltebilirisiniz.

Diğer arama motoru optimizasyonu araçları arasında olan SEMrush, Ahrefs vb. uygulamalar ile web sitenizin analizlerini yapabilirsiniz. İnternette bunun ile ilgili bayağı bir video ve yazı içerik var. SEMRush ile SEO Analiz yazarsanız yada benzer sorgularda çok güzel anlatımlara ulaşabilirsiniz.

SEO için Anahtar Kelime Seçimi

SEO için anahtar kelime seçimi için 2 tez öne sürülebilir. Bunlardan bir tanesi yakalayabileceğimiz hedeflere ulaşmak için çalışmaktır. Örneğin Mimoza Bilişim Zonguldak Ereğli’de tüm Dünya’ya hizmet veren bir SEO ajansı. KDZ Ereğli SEO ajansı gibi bir sorguda 1. olması çok kolay. Çünkü zaten bir birikimi var ve KDZ Ereğli’de konumlanmış. Fakat KDZ Ereğli yada Zonguldak SEO ajansı kelimelerinin aylık aranma sıklıklarını sorarsanız neredeyse hiç yok kadar azdır. Fakat bu makalemizin anahtar kelimesi olan SEO Nedir? kelimesinde öne organik sonuçlarda çıkmak gibi bir hedef koyarsanız olası sonuçlar şunlar olacaktır;

 1. Çok zor bir anahtar kelime olduğu için şu an için baya zorlayacak
 2. Yine çok zor bir anahtar kelime olduğu için, bunun için çalışırken bir sürü şey denemiş ve öğrenmiş olacaksınız.

Yani bize göre anahtar kelime seçiminde zor ve hatta belki başarması 2 yada 3 ay hiç imkansız olan kelimeler seçmeliyiz ki, o kelimede ön plana çıkana kadar bir dolu SEO pratiği öğrenelim. Bu arada SEO Nedir kelimesinin aylık 12000 aranma hacmi bulunmaktadır. Böyle bir kelimede 1. olmak, 12000 aranma sonucunda belki 4000 adet hit almak anlamına gelmektedir. Örnek olarak bu kelimede 1. sırada gelen internet sitesini Ahrefs aracı ile incelediğimiz zaman aşağıdaki kadar bir aylık trafik çektiğini görmekteyiz.

SEO Nedir Sorgusu
SEO nedir 1. sıra değerleri

Ekran resminden görebileceğimiz üzere aylık 12000 aranma sıklığı olan kelimede 1. olan site ayda 6.929 trafik çekmiştir. Geri kalanları diğer sitelere ve belkide reklamlara tıklamışlardır. Trafik demek kazanç demektir. Tabi amaçlı trafik ise.

Trafik kazanmak için web sitenizin aranma hacmi (yada sıklığı) yüksek olan kelimelerde üst sıralarda yer alması gerekmektedir. Bu zaman ve emek isteyen bir iştir. Bir web sitesinin sektörü ile ilgili hacmi yüksek aramalarda arama sonuçlarında üst sıralarda yer alması için zaman ve emek gerekir. Web sitesinin bilgi verici, yada iyi hizmet sunması, reklam ve SEO ‘ya yatırım yapması gibi faktörler web sitesinin trafiği açısından söz sahibidir.

SEO ve Kullanıcı Deneyimi İlişkisi

Kullanıcı deneyimi bir web sitesi kalitesinin önemli SEO faktörleri arasındadır. Web sitesinde kullanıcı yanıltılmamalı, ulaşmak istediği içeriğe kendi kendine rahatça ulaşabilmelidir. Ayrıca web sitesinin renk döngüsü gözü yormamalıdır. Bunun için ilk önce sitenizin LOGO’sundan yola çıkarak, ücretsiz Adobe Color sitesinde web sitenizin logosundaki renkleri tüm sitenize uyarlayabilirsiniz. Adobe Colors kullanımı ile ilgili Youtube’da bulduğum bu videyu izleyebilirsiniz.

Site Dışı SEO Nedir ve Nasıl yapılır

Site dışı SEO çalışması web sitemize dışarıdan aldığımız ve bizim sitemizi referans gösteren geri bağlantılar (backlinkler) ile ilgilidir. Web sitenize sektörünüz ile ilgili diğer web sitelerden geri bağlantı almaya çalışmalısınız. Fakat bunu dikkatle ve spam etkisi oluşturacak şekilde yapmamalısınız. Sektörünüz ile ilgili siteleri araştırıp, bu sitelerde otorite ve alan adı puanı yüksek sitelerden geri bağlantı almalısınız.

2 thoughts on “SEO Nedir? 7 Başlıkda 1 Numara SEO Olun

 1. Özellikle kurumsal web sitesi sahiplerinin “olayı” ünlü bir caddede açtıkları mağaza gibi düşünmeleri gerekir. Nasıl ki sabah mağazalarını açtıklarında gerekli temizlikleri yaparlar, mevsim değişikliklerinde vitrinlerini değiştirirler, en iyi elemanlarla çalışmaya gayret ederler onların gelişimine yardımcı olurlar… İşte websitesi sahibi olmak aynı şeydir. Ve SEO da bitmek bilmeyen bir çalışmadır. Katkılarınız için teşekkür ederim.

  1. Aynı şekilde katılıyorum. İnternet kurum yada işletme sahipleri için bulunmaz bir nimet. Çünkü hayatı kolaylaştırmakta.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir