Freelance SEO Uzmanı


Freelance SEO uzmanı, web siteniz için SEO çalışması yaptırdığınız serbest çalışana denir. Peki Freelance ne demek?  Freelance serbest yapılan işe, freelancer ise serbest iş yapan kişiye verilen addır..

Makalemizi burada ikiye ayırıyoruz. Birinci bölüm freelance SEO uzmanı arayanlar için. İkinci bölüm ise Freelance SEO olmak isteyenler için olacak.

Freelance SEO Uzmanı

 Freelance SEO Uzmanımı Arıyorsunuz?

Aslını sorarsanız bir freelancer işinize fazlası ile iyi gelebilir. Freelancerların özelliklerinden bir tanesi, bürokrasiden hoşlanmamaları, ve en çok ortaya konan işe odaklanmayı sevdikleri söylenebilir. Bu sizinde işinize çok yarar. Çünkü sizde işinize bir sonuç bekliyorsunuzdur her zaman için.

 

Freelance SEO uzmanından Neler Beklemelisiniz?

Bir freelance SEO uzmanı, size bir ajansın sunduğu kalitedeki işten daha kaliteli bir iş sunabilmeli. Fakat tabi ki bunu daha uygun bir fiyata yapmalı. Çünkü nede olsa o bir freelancer. Şöyle bir soru aklınıza gelirse: peki bana fatura kesecek mi? Kesebilir mi? Bir freelance SEO uzmanı, kendine ait şirketi olmasa dahi RİMUUT adı verilen ve benzerlerininde olduğu söylenen sistem/sistemler aracılığı ile size ödediğiniz ücreti ve aldığınız hizmeti vergisini ödeyerek faturalandırabilir.

 

Freelance SEO Uzmanı
Freelance SEO Uzmanı

Kısaca bir freelancer ile çalışacaksanız size daha kaliteli bir işi daha uygun bir fiyata yapmalı. Peki bir freelance SEO Uzmanı ne gibi özelliklere sahip olmalı.


Freelance SEO uzmanının Nitelikleri


 1. Çalışkan bir kişiliğe sahip olmalı
 2. Referanslarından her zaman için olumlu geri dönüt aldığından emin olmalısınız
 3. Daha kaliteli bir işi daha uygun fiyata üretebilmeli.


 

SEO Alanında Bir Freelancermı Olmak istiyorsunuz?

Size seo alanında nasıl bir freelancer uzman olabileceğiniz ile ilgili bir yol haritası veriyorum.

Öncelikle şunu bilmelisiniz ki öğrenmenin yaşı yok hatta hiç yok. Kaç yaşında olursanız olun bir SEO uzmanı olabilirsiniz. Bir freelance SEO uzmanı olmak için sizlere tavsiye olarak benim izlediğim yolu önerebilirim.


Freelance SEO Uzmanı Yol Haritası


 • Bloggerlık ile başlayın. Kendinize ilk önce WordPress gibi ücretsiz bir servisten blog açın. WordPress.com ile wordpress.org farklı işlevlere sahiptir. WordPress.com da hosting ve benzeri giderler ile uğraşmayıp ücretsiz bir blog açabilirsiniz. Benim ücretsiz blogum şu adreste.

onurkalafat.wordpress.com


 • Sırasıyla kendinize bir blog açın. Uygun fiyata bir domain alın ve yine uygun ücrete bir hosting satın alın.

Bu site benim ücretsiz açtığım bloglarımdan sonra 2005 yılında açtığım ilk sitem/blogum www.english.web.tr


 • Adobe, canva vb firmaların uygulamalarını kullanmayı öğrenin.

Photoshop

Illustrator

Premier pro / Rush

After Effects

Tüm bu uygulamaların öğrencilere ve öğretmenlere uygun yada ücretsiz versiyonları vardır.


 • Temel SEO bilgisi için bir kaç SEO kitabı okuyun. Temel SEO bilgisi geliştirin. Bilgisayar dergileri okuyun. Teknoloji kültürnüz üst seviye olmalı.

Bilgisayar dergileri ve teknoloji kültürü için Chip harika bir kaynak olacaktır. Fakat internette Türkçe ve İngilizce bir dolu farklı kaynağada ulaşabilirsiniz. Ayhan Karaman, Kaan Gülten, vb yazar ve SEO uzmanlarının blog, kitap ve yayınlarını takip edebilirsiniz.


 • Çevreye SEO uyumlu web siteleri yapmaya başlayın. Kendinize freelance işlerinizi tanıttığınız bir freelance portfolyo siteside açabilirsiniz.


 • Sadece SEO’ya yönelin. SEO projeleri yönetin.  Google dijital atölyem kurslarını takip edin ve sertifikasını almaya gayret edin.
 • Reklamcılıkta arama motoru ve sosyal medya reklamcılığını öğrenin
 • Yazılım öğrenin
 • Artık sizi kimse tutamaz. Bu son adımdan sonra artık 4 adet 0 lı bir aylık gelire sahip olacaksınız.

Freelance SEO uzmanı olmak istiyorsanız anti sosyal olmanız gerekmiyor. Aksine daha özgür ve akıllı davranan biri olabilirsiniz. Bana bu konuda danışmak için her zaman ulaşabilirsiniz. 0 530 571 40 67.

Yazımı okuma gayreti gösterdiğiniz için teşekkür ederim. Sorularınız varsa mutlaka yorum bölümünde bana iletin. Teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.