Web Sitesi SEO Çalışmasına Sektörel Bakış

Web sitesi SEO çalışması isimli yazımıza hoş geldiniz. Bu yazımızda web sitesi SEO çalışması hakkında bilgi verilecektir. Bu yazı web sitesine SEO yapmak isteyenler için faydalı olacaktır. Ayrıca web sitesine SEO yaptırmak isteyenler için bir ilham kaynağı olabilir. İlk önce web sitesi ve SEO kavramlarının ne olduğu hakkında konuşalım.

Web Sitesi Nedir?

Web sitesi bir alan adı (ör: google.com) vasıtasıyla, bir barındırma alanında içerikleri barındırır. İnternet üzerinden tüm Dünya’nın hizmetine sunulur. Yada bazı bölge ve ip’lerde yasaklanmış/sansürlenmişde olabilir. Web siteniz sanal bir katalog olarak düşünülebilir. Web siteleri günlük haber girilen haber sitesi olabilir. Güncel bilgilerin paylaşıldığı blog siteside olabilir. Kurumsal yada kişisel bir iş sitesi, yada bir e-ticaret siteside olabilir. Bir arama motoru yada geniş ölçekli bir blog’da olabilir. SEO nedir hakkında ki makalemiz için bağlantımızı ziyaret edebilirsiniz. https://mimozabilisim.com/seo-nedir/

Haber Siteleri İçin SEO

Günümüzde özellikle Türkiye’de ki haber siteleri, haberlerini ülkemizde bulunan sayısı çok fazla olmayan haber ajanslarından alırlar. Hepsi o gün gerçekleşmiş ve kaydı tutulan 100’e yakın haberleri sitelerinde yayınlamaktalar. Tabi bu yereldeki haber siteleri için söylenebilir. Hepsi birbirinin aynı olan bu haberler editörler tarafından yeniden düzenleniyorlar. Hal bu şekilde olunca hepsi bir birinin aynı 1000 lerce içerik, değişik versiyonları ile webde yayınlanıyor. Google arama motorunun en sevmediği şeylerden biri kopya yada birbirine eş olan içerikler. Bu durum haber sitelerinin para kazanmasını hayli zorlaştırmakta. Siz yinede bir haber sitesine sahipseniz, sonra ki bölümlerde anlatacağımız site içi SEO ayarlarınızı çok iyi yapın. Ve site dışı SEO ile beraber, yeniden pazarlama ve hedefleme tekniklerini kullanınız. Google News’e kayıt için tüm eksikliklerinizi tamamlayıp şansınızı denemelisiniz.

Blog Siteleri İçin SEO

Güncel içerik girilen blog siteleri, eğer içerikleri özgün iseler Google tarafından pek sevilmekteler. Google bu şekilde ki özgün ve sürekli içerik girilen web sitelerini çok sevmektedir. Bu şekilde olan web siteleri Google adsense yada diğer reklam avantajlarından para kazanabilir. Alanı ile ilgili sahibi kişi yada kurumun reklamını yapabilir. Yine bu şekildeki web siteleri için iç SEO ayarlamaları ve dış SEO ile yeniden hedefleme kampanyaları bire bir iyi olacaktır.

Aşağıdaki kaynaklardan bilgi alabilirsiniz.

https://developers.google.com/search/docs/beginner/seo-starter-guide?hl=tr

https://support.google.com/google-ads/answer/2453998?hl=tr

https://support.google.com/searchads/answer/9001130?hl=tr

Kurumsal ve Kişisel Siteler için SEO

Kurumsal yada kişisel (Freelance) iş sitelerinde sitenin görünümü yada kullanıcı deneyimi büyük önem arz etmekte. Diğer tüm ayarlamalar site içinde ve site dışında aynıdır. Bu alanda rekabetin çok olduğu alanlarda sitenize biraz daha önem vermeniz gerekiyor. Çünkü Dünya sizi siteniz ile tanıyor.

E-Ticaret Siteleri İçin SEO

E-ticaret siteleri rekabetin en kesif olduğu alandır. İlk 10 sırayı e-ticaret devleri çoktan almıştır. Tabi bu sıralamalar ürün bazında olan sıralamalar üstelik. Öbür taraftan, zaten bu tahmin edebileceğiniz e-ticaret devlerini eğer yeni açılan hatta 3-5 yıllık bir site bile olsanız geçmeniz imkansızdır. Diğer yönden ürün bazında spesifik bir özelliğinizin olması, sizi o üründe 1. yapabilir. Örneğin webde en ucuzmu, yada benzeri olmayan bir kalitedemi, yada sadece sizdemi var, ve benzeri. Bu gibi şeyleri planlamalısınız. Bunun ile beraber niş bir alandada e-ticaret sitesi yönetebilirsiniz.

E-Ticaret ve Reklam

Bunun ile beraber amacınız para kazanmak olduğu için akılcıl bir şekilde Google ve sosyal medya reklamcığını kullanmalısınız. Bir reklam kampanyanız düzenli ve en az 2 yada 3 ay sürmeli. Bu şekilde reklam verdiğiniz halde kaybetmenizi reklam veren istemez. Siz e-ticaret mağazanızdaki ürünün beğenilmesini ve uzun yıllar kullanılmasını istediğiniz gibi reklam verenlerde müşterisinin reklamının kazandırmasını istemekteler. Bunun için yapay zeka kullanmaktalar.

Paylaşın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.